Celtic Colours International Festival

Co roku, na początku października, na wyspie Cape Breton w kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja odbywa się Celtic Colours International Festival, który jest wielkim świętem muzyki i kultury tego regionu. To dziesiątki koncertów, warsztaty taneczne, wystawy, pokazy, a także zorganizowane wędrówki z przewodnikiem czy nocne imprezy w słynnym klubie festiwalowym. To również towarzyszące im spotkania kulinarne, podczas których można nie tylko skosztować regionalnych potraw, ale również porozmawiać z mieszkańcami przy śniadaniu, lunchu lub wieczornej kolacji.

Kultura gaelicka

Cape Breton jest ważnym ośrodkiem kultury gaelickiej. Osiedliło się tu wielu szkockich górali, którzy zmuszeni byli emigrować z kraju na skutek czystek mających miejsce w II połowie XVIII wieku. Izolacja wyspy umożliwiła im kultywowanie tradycji i zachowanie odrębności kulturowej. Choć na przełomie XIX i XX wieku podejmowano wiele prób by całkowicie wyrugować język gaelicki to w latach 50. XX wieku dostrzeżono ogromny potencjał turystyki w rozwoju tego regionu, a kultura gaelicka stała się głównym elementem promocji wyspy.

Celtic Colourszdjęcie: celtic-colours.com

Celtic Colours Festival – muzyczne święto

Przez kilka październikowych dni Cape Breton tętni życiem i rozbrzmiewa muzyką: od Sydney, przez Baddeck, aż po Margaree Forks, Mabou czy Cheticamp. Do Kanady zjeżdżają artyści z całego świata, a bilety wyprzedają się jak świeże bułeczki. Festiwal ma naprawdę niepowtarzalny charakter i jest jednym z nielicznych festiwali na świecie, który odbywa się w kilku miastach jednocześnie. Koncerty organizowane są w starych kościołach, domach kultury, a także w szkołach czy remizach strażackich. W ich przygotowanie zaangażowani są niemal wszyscy mieszkańcy wyspy: młodzi, starzy, kobiety i mężczyźni. Nie tylko Ci, którzy formalnie są przy nim zatrudnieni, ale także wolontariusze, którzy opiekują się festiwalowymi gośćmi.

Przyznam szczerze, że planując wyjazd do Kanady nie mieliśmy pojęcia, że akurat w tym czasie odbywa się tam Celtic Colours Festival. Muzyka i kultura celtycka nie są nam szczególnie bliskie, ale nie mogliśmy pozostać wobec nich obojętni, będąc w samym środku wydarzeń. Rzutem na taśmę, z listy rezerwowej, kupiliśmy bilety na koncert Lisy Cameron i Verna MacDougall’a którzy na co dzień mieszkają w Judique, a także Brighde Chaimbeul, Ross Ainsle i Ye Vagabonds ze Szkocji i Irlandii i wyszliśmy z niego absolutnie oczarowani.

Jeśli akurat będziecie na Cape Breton w czasie festiwalu koniecznie wybierzcie się choć na jeden koncert, bo to niepowtarzalna okazja, by jeszcze lepiej poznać ten region Kanady.

Celtic Colourszdjęcie: celtic-colours.com

Inne atrakcje festiwalu

Równie wspaniałym doświadczeniem była kolacja zorganizowana w ramach festiwalu, gdzie mogliśmy skosztować tradycyjnych akadyjskich potraw, spotkać Kanadyjczyków i porozmawiać z nimi o codziennych sprawach. Festiwalowe atrakcje i wydarzenia okazały się dla nas prawdziwym wybawieniem w trakcie deszczowych dni i wieczorów, a także wzbogaciły naszą wyprawę o niezapomniane wrażenia.

Muzyka nie tylko w trakcie festiwalu

Ale nie tylko w trakcie trwania festiwalu region znany jest z kultywowania tradycji gaelickiej, której najistotniejszym elementem jest muzyka. Przez cały rok wyspa rozbrzmiewa charakterystycznym dźwiękiem skrzypiec i dud, a występy lokalnych artystów są uznaną atrakcją turystyczną. Najwięcej imprez odbywa się w hrabstwie Inverness, które organizuje regularne koncerty w Judique i w Mabou. Ogromną popularnością cieszy się Red Shoe Pub, w którym obok artystów z okolicy występują światowej sławy muzycy, a tzw. ceilidh, czyli spotkania towarzyskie wokół muzyki i tańca trwają niemal do białego rana.

Celtic Colours – informacje praktyczne

  • Najlepszym źródłem informacji o Celtic Colours jest oficjalna strona festiwalu.
  • Poprzez stronę można zakupić bilety na wszystkie wydarzenia: koncerty, kolacje, warsztaty czy wystawy.
  • Część wydarzeń jest bezpłatna, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja mailowa.
  • Ceny biletów na koncert zaczynają się od około 25-30 CAD. Na koncert otwarcia lub koncert finałowy potrafią kosztować nawet dwa razy tyle. Bilety warto kupić z wyprzedzeniem, bo większość wydarzeń zostaje dość szybko wyprzedana.
  • Jeśli nie uda Wam się kupić biletów na wybrany koncert – skontaktujcie się z organizatorami festiwalu wysyłając maila na adres: tickets@celtic-colours.com. Okazuje się, że wiele osób zwraca bilety i można wskoczyć na ich miejsce z listy rezerwowej.
  • Ukoronowaniem każdego dnia są imprezy w klubie festiwalowym, który znajduje się w miejscowości Saint Anns. Zaczynają się one o 23:00 i trwają do białego rana. W klubie bawią się nie tylko goście festiwalu, ale także muzycy, występujący na scenie w mniej oficjalnej atmosferze. Wstęp (tylko dla dorosłych, 19+) kosztuje 20 CAD (10 CAD dla osób posiadających bilet na koncert z danego dnia).
  • Festiwal Celtic Colours w kolejnych latach zaplanowany jest na 11-19.10.2019 i 9-17.10.2020.
Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 4)