Co roku, na początku października, na wyspie Cape Breton w kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja odbywa się Celtic Colours International Festival, który jest wielkim świętem muzyki i kultury tego regionu. To dziesiątki koncertów, warsztaty taneczne, wystawy, pokazy, a także zorganizowane wędrówki z przewodnikiem czy nocne imprezy w słynnym klubie festiwalowym. To również towarzyszące im spotkania kulinarne, podczas których można nie tylko skosztować regionalnych potraw, ale również porozmawiać z mieszkańcami przy śniadaniu, lunchu lub wieczornej kolacji.
Cape Breton jest ważnym ośrodkiem kultury gaelickiej. Osiedliło się tu wielu szkockich górali, którzy zmuszeni byli emigrować z kraju na skutek czystek mających miejsce w II połowie XVIII wieku. Izolacja wyspy umożliwiła im kultywowanie tradycji i zachowanie odrębności kulturowej. Choć na przełomie XIX i XX wieku podejmowano wiele prób by całkowicie wyrugować język gaelicki to w latach 50. XX wieku dostrzeżono ogromny potencjał turystyki w rozwoju tego regionu, a kultura gaelicka stała się głównym elementem promocji wyspy.
Przez kilka październikowych dni Cape Breton tętni życiem i rozbrzmiewa muzyką: od Sydney, przez Baddeck, aż po Margaree Forks, Mabou czy Cheticamp. Do Kanady zjeżdżają artyści z całego świata, a bilety wyprzedają się jak świeże bułeczki. Festiwal ma naprawdę niepowtarzalny charakter i jest jednym z nielicznych festiwali na świecie, który odbywa się w kilku miastach jednocześnie. Koncerty organizowane są w starych kościołach, domach kultury, a także w szkołach czy remizach strażackich. W ich przygotowanie zaangażowani są niemal wszyscy mieszkańcy wyspy: młodzi, starzy, kobiety i mężczyźni. Nie tylko Ci, którzy formalnie są przy nim zatrudnieni, ale także wolontariusze, którzy opiekują się festiwalowymi gośćmi.
Przyznam szczerze, że planując wyjazd do Kanady nie mieliśmy pojęcia, że akurat w tym czasie odbywa się tam Celtic Colours Festival. Muzyka i kultura celtycka nie są nam szczególnie bliskie, ale nie mogliśmy pozostać wobec nich obojętni, będąc w samym środku wydarzeń. Rzutem na taśmę, z listy rezerwowej, kupiliśmy bilety na koncert Lisy Cameron i Verna MacDougall’a którzy na co dzień mieszkają w Judique, a także Brighde Chaimbeul, Ross Ainsle i Ye Vagabonds ze Szkocji i Irlandii i wyszliśmy z niego absolutnie oczarowani.
Jeśli akurat będziecie na Cape Breton w czasie festiwalu koniecznie wybierzcie się choć na jeden koncert, bo to niepowtarzalna okazja, by jeszcze lepiej poznać ten region Kanady.
Równie wspaniałym doświadczeniem była kolacja zorganizowana w ramach festiwalu, gdzie mogliśmy skosztować tradycyjnych akadyjskich potraw, spotkać Kanadyjczyków i porozmawiać z nimi o codziennych sprawach. Festiwalowe atrakcje i wydarzenia okazały się dla nas prawdziwym wybawieniem w trakcie deszczowych dni i wieczorów, a także wzbogaciły naszą wyprawę o niezapomniane wrażenia.
Ale nie tylko w trakcie trwania festiwalu region znany jest z kultywowania tradycji gaelickiej, której najistotniejszym elementem jest muzyka. Przez cały rok wyspa rozbrzmiewa charakterystycznym dźwiękiem skrzypiec i dud, a występy lokalnych artystów są uznaną atrakcją turystyczną. Najwięcej imprez odbywa się w hrabstwie Inverness, które organizuje regularne koncerty w Judique i w Mabou. Ogromną popularnością cieszy się Red Shoe Pub, w którym obok artystów z okolicy występują światowej sławy muzycy, a tzw. ceilidh, czyli spotkania towarzyskie wokół muzyki i tańca trwają niemal do białego rana.
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Aby mieć spokojną głowę w czasie wyjazdu, przed każdą dalszą podróżą warto się ubezpieczyć. Najkorzystniejszą ofertę najłatwiej wybrać dzięki darmowej porównywarce i kalkulatorowi ubezpieczeń. Dzięki niemu znajdziesz najlepszą ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Tanie loty to hasło które elektryzuje każdego podróżnika. Aby znaleźć najlepsze oferty nie trzeba spędzać wielu godzin przeszukując internet. Wystarczy skorzystać z porównywarki i wyszukiwarki tanich lotów Skyscanner. Teraz każdy może latać za mniej.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!
Przyznam że czasem lubię sobie posłuchać takiej muzyki. Niemniej jednak kultura celtycka sama w sobie jest dla mnie wciąż wielką zagadką…
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)
Ja podchodziłem do tego koncertu bardzo sceptycznie, a wyszedłem zachwycony. Absolutnie oczarowała mnie ta muzyka. Byłem w wielkim szoku, że jestem na koncercie gdzie grają na dudach i czerpię z tego dużą przyjemność.
Dodatkowo kolacja w gronie Kanadyjczyków też była wspaniałym doświadczeniem.
również ciepło pozdrawiamy