La Oliva – urocza wioska w sercu Fuerteventury

La Oliva to jedno z najstarszych miast na Fuerteventurze. Położona kilkanaście kilometrów od zachodniego wybrzeża, zamieszkiwana jest na co dzień zaledwie przez około 1300 mieszkańców. Większość turystów nie uwzględnia jej w swoich planach, kierując się prosto do nadbrzeżnych miejscowości w regionie: El Cotillo lub Corralejo. To błąd! Warto zatrzymać się tu choć na chwilę, bo Oliva oferuje całkiem sporo atrakcji. Znajdują się one na tzw. Szlaku Pułkowników, który obejmuje 5 charakterystycznych zabytków.

La Oliva

La Oliva

La Oliva

​Casa de los Coroneles w La Oliva – Dom Pułkowników

Najsłynniejszym i jednocześnie najpiękniejszym zabytkiem w Olivie jest Dom Pułkowników (​​Casa de los Coroneles), który zaskakuje wspaniałą architekturą. Warto zwrócić uwagę na drewniane balkony, atrium z wysoką palmą i zacienione krużganki. To bez wątpienia najbardziej reprezentacyjny budynek w okolicy, który był niegdyś rezydencją rodu rodziny Béthencourt (założycieli Betancurii) i siedzibą najwyższych władz.
Dziś jest to centrum kulturalne okolicy, w którym organizowane są wystawy, różnego rodzaju wydarzenia artystyczne czy koncerty. Wstęp do Casa de los Coroneles kosztuje 3 euro.

La Oliva, Dom Pułkowników, ​​Casa de los Coroneles

La Oliva, Dom Pułkowników, ​​Casa de los Coroneles

La Oliva, Dom Pułkowników, ​​Casa de los Coroneles

Dom Pułkowników, ​​Casa de los Coroneles

La Oliva, Dom Pułkowników, ​​Casa de los Coroneles

Dom Pułkowników, ​​Casa de los Coroneles

La Oliva, Dom Pułkowników, ​​Casa de los Coroneles

Iglesia de la Candelaria

Barokowy biały kościół z kontrastującą wieżą z czarnego kamienia pochodzi z XVIII wieku. Iglesia de la Candelaria to jedna z największych świątyń na Fuerteventurze. Jego wnętrze to mieszanka stylu romańskiego i gotyckiego. Główny ołtarz zdobi 5 obrazów olejnych Juana de Mirandy, uważanego za najważniejszego malarza Wysp Kanaryjskich w XVIII wieku. Przedstawiają one św. Jana Chrzciciela, św. Józefa z Dzieciątkiem, Kalwarię, św. Jana Ewangelistę i Matkę Boską Bolesną.

Iglesia de la Candelaria

Iglesia de la Candelaria

Casa de la Cilla

Kolejne miejsce na szlaku to Casa de la Cilla, w którym obecnie znajduje się Muzeum Ziarna. Zwiedzający mogą poznać historię rolnictwa na wyspie i przekonać się jak ogromne znaczenie miała uprawa zbóż na Fuerteventurze, nazywanej niegdyś spichlerzem Wysp Kanaryjskich. Charakterystyczny budynek, w którym mieści się muzeum, to tzw. cilla. Przechowywano w nich dziesięciny, czyli jedną dziesiątą rocznych zbiorów, które rolnicy płacili diecezji jako czynsz. Takich budynków jest na wyspie więcej, ale ten w La Olivie należy do najlepiej zachowanych.

Casa del Coronel

Casa del Coronel

W innym budynku, który także należał kiedyś do pułkowników, znajduje się aktualnie lokalny market. Czynny jest w każdy wtorek i piątek do 09:00 do 14:00. Można tu znaleźć nie tylko owoce i warzywa, domowe dżemy, sery, oliwę z oliwek i chleb, ale także wiele innych produktów spożywczych i rękodzieło kanaryjskich artystów.

Casa del Coronel

Casa Mané

W dawnym tradycyjnym domu osobistego lekarza pułkownika Cristóbala Manrique de Lara i jego rodziny oraz w otaczających go budynkach zorganizowano prywatne Centrum Sztuki Kanaryjskiej. Mieści się tu największa i najciekawsza wystawa artystów kanaryjskich, zawierająca prace Césara Manrique, Rubena Dario, Alberto Agullo czy Alberto Manrique. Dodatkową atrakcją są muzealne ogrody, w których oprócz rzeźb można podziwiać bujną roślinność. Według informacji na stronie internetowej muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty od 9:00 do 17:00 jednak w czasie naszego pobytu (styczeń 2022) było zamknięte na cztery spusty.

Przeczytaj także nasz tekst o innych atrakcjach Fuerteventury.

Fuerteventura

La Oliva – zwiedzanie

Wszystkie atrakcje w La Oliva można zwiedzać samemu lub w ramach zorganizowanej wycieczki. W każdy piątek od 10:30 do 12:30 przewodnicy w strojach z epoki oprowadzają turystów po mieście i przybliżają historię poszczególnych miejsc. Przedstawienie odgrywane jest w 4 językach: hiszpańskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Koszt takiej wycieczki to 8 euro. ​

Po wyspie najwygodniej przemieszczać się autem, jednak osoby niezmotoryzowane mogą dojechać do Olivy autobusem nr 7. Kursuje on na trasie Puerto del Rosario – El Cotillo i zatrzymuje się w miasteczku tuż przy kościele.
Szczegółowy rozkład jazdy można sprawdzić na stronie lokalnego przewoźnika.

La Oliva – mapa atrakcji

Fuerteventura

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 2)