6 rzeczy, które warto zrobić w omańskiej Nizwie

Jeśli będziecie kiedyś zwiedzać północny Oman, jestem pewien że prędzej czy później traficie do Nizwy. Niezależnie od tego czy będziecie to wcześniej planować, czy nie, droga w końcu sama Was tam zawiedzie. I to nie jest przypadek, bo Nizwa została wzniesiona w wyjątkowo strategicznym miejscu – w rozległej, życiodajnej dolinie, na przecięciu szlaków handlowych łączących północ z południem i wschód z zachodem. To największe i najważniejsze miasto na południowych zboczach gór Al-Hadżar oraz jedno z najstarszych w całym Omanie. Przez wieki było głównym ośrodkiem handlu, rzemiosła, religii i kultury, a w VI i VII wieku nawet stolicą kraju.

Nizwa, panorama miastaNizwa – panorama miasta, widok z fortu

Obecnie Nizwa straciła na znaczeniu choćby na rzecz Maskatu, ale nadal pozostaje w centrum uwagi. Ze względu na swoje doskonałe położenie to wyśmienita baza wypadowa dla turystów zarówno do pobliskich atrakcji takich jak Fort Bahla, Birkat Al Mouz, zniszczonej w bombardowaniach wioski Tanuf, czy górskich terenów Jabal Akhdar, Wadi Bani Awf i Jabal Shams. Ale samej Nizwy nie należy traktować po macoszemu. Miasto nadal jest jednym z najbardziej intrygujących miejsc w Omanie i ma również wiele do zaoferowania dla przyjezdnych – od historycznego fortu, przez jeden z największych suków z piątkowym wyjątkowo oryginalnym targiem kóz, po słynny omański faladż.

Nizwa

Większość atrakcji znajduje się w bardzo niewielkiej odległości od siebie, a na ich zwiedzanie wystarczy niecały dzień. Mamy nadzieję, że nasz subiektywny przewodnik stanie się dla Was inspiracją do odkrywania tego niezwykłego miasta. Poniżej przygotowaliśmy dla Was listę 6 rzeczy, które warto zrobić w Nizwie, by poznać ją jak najlepiej.

Zrób zakupy na suku w Nizwie

Suk w Nizwie jest jednym z najstarszych i największych w Omanie i całym regionie. Strategiczne położenie miasta, na przecięciu szlaków handlowych sprawiało, że stało się ono naturalnym miejscem spotkań kupców z wielu regionów kraju. To oczywiście zaowocowało powstaniem wielkiego suku na którym handlarze mogli sprzedawać swoje towary. Targowisko, mimo że współcześnie nieco straciło na znaczeniu, istnieje do dziś i nadal przyciąga ludzi z wielu regionów Omanu.

Nizwa, suk, targ, bazar

W latach 90-tych zeszłego wieku suk został gruntownie odnowiony i przebudowany. Powstały między innymi nowoczesne, niemal sterylne hale targowe i stanowiska dla handlarzy. Niektórzy mówią, że targ stracił przez to swój niepowtarzalny klimat i urok, ale na szczęście nawet dziś można znaleźć tu kilka miejsc w których czas jakby się zatrzymał.

Nizwa, suk, targ, bazar

Nizwa, suk, targ, bazar

Nizwa, suk, targ, bazar

Suk jest podzielony na kilka części. Najbliżej Fortu Nizwa, w części zachodniej, znajdziemy sklepiki z rękodziełem, tkaninami, wyrobami skórzanymi, tradycyjnymi wyrobami ze srebra – m.in. z handżarami (tradycyjny sztylet) i biżuterią. Bardziej na wschód, w najbardziej klimatycznej części bazaru, pod rozpadającymi się łukami przykrytymi blachą falistą, w maleńkich sklepikach możemy kupić kadzidło, przyprawy i pamiątki. Tuż obok na niewielkim placu ulokowały się sklepiki z ceramiką, magnesami, kartkami pocztowymi i tysiącami innych towarów.

handżar, Oman

handżar, Oman

Nizwa, suk, targ, bazar

Nizwa, suk, targ, bazar

Nizwa, suk, targ, bazar

Południowa część to przede wszystkim hale, gdzie znajduje się targ owocowo-warzywny, mięsny i rybny, a także targ z daktylami. Handel odbywa się zarówno wewnątrz nowoczesnych budynków jak i na zewnątrz.
Większość sklepów na targu otwarta jest od około 7 do 13 rano i ponownie od około 17 do późnych godzin wieczornych. W piątki suk działa tylko do 11 rano i nie jest otwierany wieczorem.

Nizwa, suk, targ, bazar

Nizwa, suk, targ, bazar

Nizwa, suk, targ, bazar

Skosztuj omańskich daktyli i halwy

Robiąc zakupy lub spacerując niespiesznie po suku w Nizwie, warto zatrzymać się w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest tak zwany Date Souq, czyli “targ daktyli”. W rzeczywistości to całkiem pokaźnych rozmiarów klimatyzowany sklep w którym możemy kupić, ale i przede wszystkim skosztować kilkunastu odmian daktyli z różnych plantacji. Nawet jeśli nie jesteście wielbicielami tych owoców, jestem przekonany, że nie wyjdziecie z targu choćby bez jednego najmniejszego opakowania. Daktyle posegregowane są według słodkości i naprawdę różnią między sobą smakiem, co było dla nas sporym zaskoczeniem. Dla najbardziej wybrednych klientów są też daktyle suszone z najróżniejszymi przyprawami, na przykład z cynamonem, kardamonem, imbirem, ale też kminem czy szafranem. Próbować możecie do woli. A gdy już się kompletnie zasłodzicie, obsługa z pewnością poczęstuje Was omańską kawą z wodą różaną i kardamonem.

daktyle

A gdybyście mimo wszystko nie mieli dość słodkości, wyjdźcie z targu daktyli i udajcie do hali naprzeciwko. Tuż po wejściu natraficie na długie stoisko przy którym zawsze tłoczy się spora grupa kupujących. Tu możecie spróbować najpopularniejszego i uwielbianego przez Omańczyków “deseru” – halwy. Nie mylcie jednak tego z irańską czy turecką chałwą. Tutejszy specjał nie ma z nią właściwie nic wspólnego.

halwa, omani halva

Omańska halwa konsystencją przypomina nieco gęstą galaretkę. Dodaje się do niej wodę różaną, szafran i kardamon. Istnieje wiele odmian, a każda ma inne dodatki i różni od pozostałych nieco smakiem i kolorem. Dokładna receptura podobno jest ściśle strzeżoną tajemnicą.
A jak smakuje halwa? No cóż… żeby ująć to delikatnie napiszę, że według mnie smakuje “intrygująco”. Na pewno warto jej spróbować i mieć pojęcie co kręci podniebienia Omańczyków, ale trudno się nią zachwycić. Przywieziona dla rodziny i przyjaciół halwa także nie spotkała się ze zbyt dobrym przyjęciem, bo to naprawdę wyjątkowa kombinacja smaków.

Odwiedź kozi targ

W każdy piątek od rana Nizwa przeżywa prawdziwe oblężenie. Handlarze z wielu regionów Omanu zjeżdżają do miasta na tradycyjny kozi targ. Parking obok suku zapełnia się szczelnie, pikapami wypełnionymi zwierzętami. Około 6 rano zaczyna się prawdziwy, kilkugodzinny kozi spektakl, gdzie aktorami są zarówno zwierzęta, jak i ubrani w charakterystyczne stroje ludzie. To wydarzenie wyjątkowe, niezwykle autentyczne i głęboko zakorzenione w lokalnej kulturze. Mimo ogromnego postępu jaki dokonał się w Omanie na przestrzeni kilkudziesięciu lat, można zobaczyć, że tradycja i kultywowanie zwyczajów są wciąż bardzo żywe. Jeśli chcecie poznać prawdziwy Oman, bez turystycznej otoczki, koniecznie wstańcie wcześnie w piątkowy poranek i udajcie się na kozi targ.

Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule: Kozi targ w Nizwie

kozi targ w Nizwie, Nizwa, Oman

Nizwa, targ kóz, parking

kozi targ w Nizwie, Nizwa, Oman

Poznaj omańską tradycję w Forcie Nizwa

W samym centrum miasta, niejako wciśnięty między suk, meczet i niewielkie budynki, stoi potężny Fort Nizwa. Pierwsze konstrukcje obronne były wzniesione w tym miejscu najprawdopodobniej już w XII wieku. Obecna budowla pochodzi z XVII wieku, a ostateczny wygląd zyskała po renowacji w latach 90-tych zeszłego stulecia.
Długo zastanawialiśmy się czy w ogóle wchodzić do wnętrza Fortu w Nizwie. Po zwiedzeniu Fortu Bahla i zamku Jabreen wydawało nam się, że podobna budowla już niczym nie może nas zaskoczyć. Zniechęcająca była też cena biletów. 5 OMR za osobę, to aż dziesięciokrotnie więcej niż w innych miejscach tego typu w Omanie. Przeczytaliśmy jednak, że jest to najczęściej odwiedzana atrakcja w kraju – postanowiliśmy więc zaryzykować i nie żałujemy!

Fort Nizwa, Oman

Fort Nizwa, Oman

W przeciwieństwie do pozostałych fortów, ten w Nizwie poza samą budowlą i zamkowymi pomieszczeniami miał do zaoferowania coś więcej. Od wejścia przywitała nas głośna muzyka i chóralne śpiewy. Zespół mężczyzn ubranych w tradycyjne stroje tańczył z wibrującymi mieczami i wykonywał ludowe pieśni. Widok może nad wyraz turystyczny, ale z drugiej strony bardzo lokalny i charakterystyczny. Oprócz tego na dziedzińcu fortu działa również kilka małych stoisk, gdzie na oczach zwiedzających wytwarzane są lokalne wyroby ceramiczne, a także wypiekane są tradycyjne placki z mięsnym nadzieniem i omański chleb.

Fort Nizwa, Oman

Fort Nizwa, Oman

Oman

Oman

Oman

Oman

Oman

Oman

Oman

Oman

Oman

Główną częścią fortu jest ogromna, 30-metrowa wieża obronna z 24 stanowiskami artyleryjskimi rozmieszczonymi dookoła. Obecnie to przede wszystkim doskonały punkt widokowy na rozpościerające się w dole miasto.
W czasach swojego funkcjonowania twierdza była właściwie niemożliwa do zdobycia. Fort to prawdziwy labirynt korytarzy i ślepych zaułków. Jest naszpikowany licznymi pułapkami do których wrogowie mogli niespodziewanie wpaść, lub z których obrońcy wylewali na nich wrzący syrop z daktyli. Dodatkowo fort został zbudowany na podziemnym cieku, który służył do zaopatrywania twierdzy w wodę. W piwnicach znajdowały się olbrzymie pomieszczenia do przechowywania dużych ilości amunicji i żywności, a zwłaszcza daktyli. To pozwalało przetrwać miastu nawet długotrwałe oblężenie.

Nizwa, Oman

Nizwa, Oman

Nizwa, Oman

Nizwa, Oman

Przejdź się wąskimi uliczkami starej Nizwy

Gdy pierwszy raz zawitaliśmy do Nizwy był już wieczór, słońce dawno zaszło za górami Al-Hadżar, a my nie znając dobrze miasta, zaczęliśmy błądzić samochodem w wąskich uliczkach w okolicach fortu. W ten sposób dość nieświadomie odkryliśmy najstarszą, nie do końca zrewitalizowaną w latach 90-tych dzielnicę Al Aqr.

Nizwa

Nizwa

Następnego dnia po wizycie na suku i zwiedzeniu fortu postanowiliśmy tam wrócić i spokojnie pospacerować po okolicy. Al Aqr da się obejść w kilkadziesiąt minut. Dzielnica otoczona dawnymi murami miejskimi pełna jest tajemniczych wąskich uliczek i zakamarków oraz podupadłych budynków. Tutaj nie słychać targowego gwaru czy zamkowych występów. Panuje cisza i spokój, życie toczy się powoli, a każdy przechodzący mieszkaniec przyjaźnie nas pozdrawiał. Spacer po Al Aqr to doskonały sposób by zobaczyć ostatnie pozostałości świata starej Nizwy.

Nizwa, Oman

Al Aqr, Nizwa, Oman

Zobacz tradycyjny omański faladż Daris

Jednym z powodów szybkiego rozwoju i dawnego dobrobytu Nizwy poza strategicznym położeniem, był dostęp do zasobów wody. Przez stulecia mieszkańcy miasta ulokowanego w górskiej dolinie doskonale potrafili wykorzystać naturę. Poprzez największy w Omanie system afladży dostarczali wodę z gór do najdalszych zakątków, zabudowań i gruntów rolnych. Do dziś używanych jest tu ponad 100 faladży, a najbardziej znany, największy z nich i wpisany na listę UNESCO – Faladż Daris stał się swoistą atrakcją turystyczną.

Najłatwiej zobaczyć fragmenty faladżu – około 200 metrów – w północnej części miasta w Falaj Daris Park. Jest on oddalony około 6 kilometrów od Fortu Nizwa. Niewielki park z placem zabaw dla dzieci i ławeczkami jest miejscem, w którym Omańczycy lubią spędzać wolny czas. Przyjechaliśmy tu licząc, że zobaczymy duży system kanałów jak chociażby te w Birkat Al Mouz, ale mocno się rozczarowaliśmy. Jeden głęboki i wybetonowany kanał nie robi spektakularnego wrażenia. Jeśli widzieliście już lub macie w planach zoabczyć jakiś inny faladż to ten możecie zdecydowanie ominąć. Jeśli nie, to zajrzyjcie tu na chwilę przed dalszą drogą.
Większość pozostałych kanałów irygacyjnych w okolicach Nizwy jest dziś zabudowana, lub poprowadzona pod ziemią i niewidoczna.

Nizwa – informacje praktyczne

Nizwa suk:

godziny otwarcia: od 6 do 13 i od 16 do 22, w piątki od 6 do 11

Kozi targ:

godziny otwarcia: w każdy piątek z wyjątkiem ramadanu i świąt państwowych od 6 do 9-10

Fort Nizwa:

godziny otwarcia: od 8 do 20, w piątki od 8 do 11:30 i od 13:30 do 20
wstęp: obcokrajowcy 5 OMR, Omańczycy 2 OMR

Falaj Daris Park:

godziny otwarcia: całą dobę
wstęp: darmowy

Noclegi w Nizwie

Baza noclegowa w Nizwie wciąż jest niewielka ale stale się powiększa. Warto skorzystać z wyszukiwarki i porównywarki ofert noclegowych Booking.com na której liczba oferowanych obiektów w regionie wciąż się powiększa.

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 5)