Skansen w Tokarni – zabytki wsi kieleckiej

Wielu podróżnych przemierzających województwo świętokrzyskie drogą krajową S7, podziwia z oddali Zamek Królewski w Chęcinach. Część z nich zjeżdża nawet z głównej trasy, by zwiedzić ruiny i odbyć niezwykłą lekcję historii. Będąc w tych okolicach warto zobaczyć jeszcze jedno wyjątkowe miejsce. Niemal tuż obok, zaledwie 5 kilometrów na południe od zamku, we wsi Tokarnia, znajduje się jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji województwa świętokrzyskiego – Skansen Wsi Kieleckiej (Park Etnograficzny). Wchodzi on w skład i jest głównym obiektem Muzeum Wsi Kieleckiej, do którego zalicza się także Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz dwa wolnostojące budynki: Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie i Wiatrak Kamienny w Szwarszowicach.
Skansen w Tokarni to miejsce, w którym można poczuć niepowtarzalny sielski klimat polskiej wsi i które warto odwiedzić o każdej porze roku.

Skansen w Tokarni, Muzeum Wsi Kieleckiej

okna, Muzeum Wsi Kieleckiej

Skansen w Tokarni

Teren Parku Etnograficznego jest bardzo rozległy. Na obszarze ponad 65 hektarów, w dolinie Czarnej Nidy rozmieszczono zabytki architektury wiejskiej, które zostały przeniesione z najróżniejszych miejscowości Kielecczyzny. Skansen w Tokarni zaczął działać w 1977 roku i został stworzony zgodnie z wizją etnografa, profesora Romana Reinfussa. Ekspozycja odwzorowuje pejzaż wiejski XVIII i XIX wieku, a oprócz chat znajdziemy tam również obiekty handlowe (na przykład aptekę), warsztaty, małą architekturę, a także aranżacje przydomowych ogródków. Nie zabrakło także budownictwa sakralnego, zabytków przemysłu wiejskiego, wiatraków, kuźni czy młyna. Wieś to również okazja do zobaczenia pracowni artystów ludowych. Na przykład w zagrodzie z Bukowskiej Woli prezentowana jest twórczość słynnego rzeźbiarza ludowego Jana Bernasiewicza.

Skansen w Tokarni, kościół, Muzeum Wsi Kieleckiej

Skansen w Tokarni, kościół, Muzeum Wsi Kieleckiej

rzeźby Jana Bernasiewicza, Muzeum Wsi Kieleckiej

rzeźby Jana Bernasiewicza, Muzeum Wsi Kieleckiej

Ogromny teren skansenu został podzielony na sześć sektorów: małomiasteczkowy, wyżynny, dworsko-folwarczny, budownictwa świętokrzyskiego, terenów lessowych i nadwiślański. W sumie wędrujemy pośród aż 38 zespołów najróżniejszych obiektów architektonicznych. W niektórych budynkach pieczołowicie odtworzono wnętrza, a także zorganizowano wystawy. Turystów i podróżnych otaczają sprzęty i narzędzia, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Niestety w czasie naszej wizyty, ze względu na obowiązujące obostrzenia, niektóre budynki były zamknięte, a w innych dostęp do ekspozycji był ograniczony. Nie zmienia to faktu, że to przepiękne miejsce na długi spacer. Podczas wędrówki między starymi domostwami można przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało w nich życie.

szkoła, Muzeum Wsi Kieleckiej

szkoła, Muzeum Wsi Kieleckiej

Skansen w Tokarni, szkoła, Muzeum Wsi Kieleckiej

Na niespieszne zwiedzanie całego skansenu należy przeznaczyć około 2-3 godzin. Można oczywiście tę wizytę skrócić, ale to miejsce w którym zdecydowanie nie warto się spieszyć.
Dotychczas ogromną popularnością cieszyły się również imprezy cykliczne organizowane na terenie Skansenu. Są to na przykładc coroczne: Dożynki, Wytopki Ołowiu, Święto Chleba czy Hubertus Świętokrzyski. Niestety  trudno przewidzieć które z nich odbędą się zgodnie z planem w nadchodzącym roku.

Przeczytaj także nasz artykuł o niebieskich chatach w skansenie w Maurzycach.

Skansen w Tokarni, Muzeum Wsi Kieleckiej

Skansen w Tokarni, Muzeum Wsi Kieleckiej

Skansen w Tokarni, apteka, Muzeum Wsi Kieleckiej

Skansen w Tokarni, Muzeum Wsi Kieleckiej

Nocleg w Skansenie w Tokarni

Ci którzy chcą na dobre zanurzyć się w wiejskiej atmosferze i rzeczywistości sprzed lat, mogą skorzystać z przygotowanych przez muzeum noclegów. Wewnątrz Skansenu w Tokarni czekają wygodne pokoje w Ośmioraku z Rudy Pilczyckiej z 1914 roku.

Dodatkowo w karczmie Kuźnia Smaków, która znajduje się tuż przy wejściu do skansenu, można skosztować regionalnych potraw, a także zorganizować najróżniejsze przyjęcia okolicznościowe. Ogromną popularnością cieszą się śluby i wesela. Nic dziwnego, bo oprócz nowoczesnego budynku, w którym mieści się restauracja, dla gości dostępny jest także wybudowany w 1684 roku Spichlerz, a uroczystości kościelne odbywają się w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia z Rogowa, z 1763 roku. Modrzewiowy kościół szpitalny to prawdziwa perełka Parku Etnograficznego w Tokarni i unikatowy zabytek architektury drewnianej. Znajdujący się w ołtarzy głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII wieku i według podań uznawany jest za cudowny.

Skansen w Tokarni, kościół, Muzeum Wsi Kieleckiej

fotograf, Muzeum Wsi Kieleckiej

Skansen w Tokarni, Muzeum Wsi Kieleckiej

Aplikacja Muzeum Wsi Kieleckiej

Wybierając się do Parku Etnograficznego w Tokarni warto pobrać aplikację Muzeum Wsi Kieleckiej. Można znaleźć w niej szczegółowe informacje o poszczególnych obiektach, a historia każdego z nich jest naprawdę bardzo interesująca. Dodatkowo dla najmłodszych turystów przygotowana została ciekawa gra terenowa, która będzie ciekawym urozmaiceniem wycieczki.

Aplikacja dostępna jest na telefony z Androidem i systemem iOS.

Skansen w Tokarni, wiatrak, Muzeum Wsi Kieleckiej

Skansen w Tokarni, Muzeum Wsi Kieleckiej

Dojazd do Parku Etnograficznego w Tokarni

Tokarnia to miejscowość położona przy drodze krajowej nr 7. Od Kielc oddalona jest o około 20 kilometrów, a od Jędrzejowa o około 18 km. Najbliższa miejscowość turystyczna to Chęciny, nad którą góruje słynny zamek. Auto można zostawić tuż przy parku etnograficznym na obszernym parkingu dla samochodów osobowych i autokarów.

Osoby niezmotoryzowane mogą dojechać do Tokarni autobusami PKS, choć od przystanek znajduje się w znacznej odległości od skansenu. Natomiast najbliższa stacja kolejowa to Wolica. Oddalona jest od skansenu w Tokarni około 3,5 kilometra. Na stacji zatrzymują się pociągi regionalne kursujące na odcinku Kraków – Kielce, jak również pociągi Kielce – Katowice przez Olkusz.

Przeczytaj także nasz artykuł o malowanej wsi Zalipie.

Skansen w Tokarni, Muzeum Wsi Kieleckiej, wiatraki

Muzeum Wsi Kieleckiej, krowy

Skansen w Tokarni, Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej, kwiaty

Skansen w Tokarni – godziny otwarcia i cennik

Ze względu na sytuację epidemiczną godziny otwarcia mogą ulegać zmianom. Dlatego aktualne informacje najlepiej sprawdzić przed planowaną wizytą bezpośrednio na stronie Muzeum Wsi Kieleckiej.
W związku z ograniczeniami w zwiedzaniu i dostępności obiektów obowiązują nowe opłaty za bilety wstępu:

  • normalny (spacerowy) – 10 PLN
  • ulgowy (spacerowy) – 5 PLN
  • rodzinny (2+1) (spacerowy) – 20 PLN
  • rodzinny z Kartą Dużej Rodziny – 25 PLN
  • indywidualny Kartą Dużej Rodziny – 4 PLN
  • spacerowy z Kartą Seniora – 4 PLN

Skansen w Tokarni, Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej, kwiaty

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.8 - (Głosy: 10)