Wielu podróżnych przemierzających województwo świętokrzyskie drogą krajową S7, podziwia z oddali Zamek Królewski w Chęcinach. Część z nich zjeżdża nawet z głównej trasy, by zwiedzić ruiny i odbyć niezwykłą lekcję historii. Będąc w tych okolicach warto zobaczyć jeszcze jedno wyjątkowe miejsce. Niemal tuż obok, zaledwie 5 kilometrów na południe od zamku, we wsi Tokarnia, znajduje się jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji województwa świętokrzyskiego – Skansen Wsi Kieleckiej (Park Etnograficzny). Wchodzi on w skład i jest głównym obiektem Muzeum Wsi Kieleckiej, do którego zalicza się także Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz dwa wolnostojące budynki: Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie i Wiatrak Kamienny w Szwarszowicach.
Skansen w Tokarni to miejsce, w którym można poczuć niepowtarzalny sielski klimat polskiej wsi i które warto odwiedzić o każdej porze roku.
Teren Parku Etnograficznego jest bardzo rozległy. Na obszarze ponad 65 hektarów, w dolinie Czarnej Nidy rozmieszczono zabytki architektury wiejskiej, które zostały przeniesione z najróżniejszych miejscowości Kielecczyzny. Skansen w Tokarni zaczął działać w 1977 roku i został stworzony zgodnie z wizją etnografa, profesora Romana Reinfussa. Ekspozycja odwzorowuje pejzaż wiejski XVIII i XIX wieku, a oprócz chat znajdziemy tam również obiekty handlowe (na przykład aptekę), warsztaty, małą architekturę, a także aranżacje przydomowych ogródków. Nie zabrakło także budownictwa sakralnego, zabytków przemysłu wiejskiego, wiatraków, kuźni czy młyna. Wieś to również okazja do zobaczenia pracowni artystów ludowych. Na przykład w zagrodzie z Bukowskiej Woli prezentowana jest twórczość słynnego rzeźbiarza ludowego Jana Bernasiewicza.
Ogromny teren skansenu został podzielony na sześć sektorów: małomiasteczkowy, wyżynny, dworsko-folwarczny, budownictwa świętokrzyskiego, terenów lessowych i nadwiślański. W sumie wędrujemy pośród aż 38 zespołów najróżniejszych obiektów architektonicznych. W niektórych budynkach pieczołowicie odtworzono wnętrza, a także zorganizowano wystawy. Turystów i podróżnych otaczają sprzęty i narzędzia, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Niestety w czasie naszej wizyty, ze względu na obowiązujące obostrzenia, niektóre budynki były zamknięte, a w innych dostęp do ekspozycji był ograniczony. Nie zmienia to faktu, że to przepiękne miejsce na długi spacer. Podczas wędrówki między starymi domostwami można przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało w nich życie.
Na niespieszne zwiedzanie całego skansenu należy przeznaczyć około 2-3 godzin. Można oczywiście tę wizytę skrócić, ale to miejsce w którym zdecydowanie nie warto się spieszyć.
Dotychczas ogromną popularnością cieszyły się również imprezy cykliczne organizowane na terenie Skansenu. Są to na przykładc coroczne: Dożynki, Wytopki Ołowiu, Święto Chleba czy Hubertus Świętokrzyski. Niestety trudno przewidzieć które z nich odbędą się zgodnie z planem w nadchodzącym roku.
Przeczytaj także nasz artykuł o niebieskich chatach w skansenie w Maurzycach.
Ci którzy chcą na dobre zanurzyć się w wiejskiej atmosferze i rzeczywistości sprzed lat, mogą skorzystać z przygotowanych przez muzeum noclegów. Wewnątrz Skansenu w Tokarni czekają wygodne pokoje w Ośmioraku z Rudy Pilczyckiej z 1914 roku.
Dodatkowo w karczmie Kuźnia Smaków, która znajduje się tuż przy wejściu do skansenu, można skosztować regionalnych potraw, a także zorganizować najróżniejsze przyjęcia okolicznościowe. Ogromną popularnością cieszą się śluby i wesela. Nic dziwnego, bo oprócz nowoczesnego budynku, w którym mieści się restauracja, dla gości dostępny jest także wybudowany w 1684 roku Spichlerz, a uroczystości kościelne odbywają się w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia z Rogowa, z 1763 roku. Modrzewiowy kościół szpitalny to prawdziwa perełka Parku Etnograficznego w Tokarni i unikatowy zabytek architektury drewnianej. Znajdujący się w ołtarzy głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII wieku i według podań uznawany jest za cudowny.
Wybierając się do Parku Etnograficznego w Tokarni warto pobrać aplikację Muzeum Wsi Kieleckiej. Można znaleźć w niej szczegółowe informacje o poszczególnych obiektach, a historia każdego z nich jest naprawdę bardzo interesująca. Dodatkowo dla najmłodszych turystów przygotowana została ciekawa gra terenowa, która będzie ciekawym urozmaiceniem wycieczki.
Aplikacja dostępna jest na telefony z Androidem i systemem iOS.
Tokarnia to miejscowość położona przy drodze krajowej nr 7. Od Kielc oddalona jest o około 20 kilometrów, a od Jędrzejowa o około 18 km. Najbliższa miejscowość turystyczna to Chęciny, nad którą góruje słynny zamek. Auto można zostawić tuż przy parku etnograficznym na obszernym parkingu dla samochodów osobowych i autokarów.
Osoby niezmotoryzowane mogą dojechać do Tokarni autobusami PKS, choć od przystanek znajduje się w znacznej odległości od skansenu. Natomiast najbliższa stacja kolejowa to Wolica. Oddalona jest od skansenu w Tokarni około 3,5 kilometra. Na stacji zatrzymują się pociągi regionalne kursujące na odcinku Kraków – Kielce, jak również pociągi Kielce – Katowice przez Olkusz.
Przeczytaj także nasz artykuł o malowanej wsi Zalipie.
Ze względu na sytuację epidemiczną godziny otwarcia mogą ulegać zmianom. Dlatego aktualne informacje najlepiej sprawdzić przed planowaną wizytą bezpośrednio na stronie Muzeum Wsi Kieleckiej.
W związku z ograniczeniami w zwiedzaniu i dostępności obiektów obowiązują nowe opłaty za bilety wstępu:
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Aby mieć spokojną głowę w czasie wyjazdu, przed każdą dalszą podróżą warto się ubezpieczyć. Najkorzystniejszą ofertę najłatwiej wybrać dzięki darmowej porównywarce i kalkulatorowi ubezpieczeń. Dzięki niemu znajdziesz najlepszą ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Tanie loty to hasło które elektryzuje każdego podróżnika. Aby znaleźć najlepsze oferty nie trzeba spędzać wielu godzin przeszukując internet. Wystarczy skorzystać z porównywarki i wyszukiwarki tanich lotów Skyscanner. Teraz każdy może latać za mniej.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!
Bardzo lubię to miejsce! Można tam zdecydowanie poczuć sielsko-anielski klimat dawnej wsi:)
Jak uroczo, sielsko i anielsko! 🙂 Uwielbiam takie miejsca z duszą, a spędzenie tam nocy na pewno jest niepowtarzalnym doświadczeniem 🙂
Bardzo fajne są takie miejsca, sielski klimat od razu czas płynie wolniej 🙂
Uwielbiam wszelkiego rodzaju skanseny, dlatego ten w Tokarni chętnie odwiedzę w tym roku 🙂 do tej pory mój ulubiony to ten w Sanoku.
W sanockim jeszcze nie byliśmy, ale pewnie i tam zawitamy, bo ostatnio jakoś często trafiamy w takie miejsca i każda ma swój niepowtarzalny klimat.
Jak tam pięknie! Osobiście zachwycają mnie takie miejsca, chętnie bym sama wszystko zobaczyła.
Byłam w skansenie może nie tym, aczkolwiek też był fajny aż mam ochotę ponownie się wybrać
Zawsze uwielbiam zwiedzać takie miejsca pełne historii 😀
Ale piękne miejsce! Nie slyszalam o nim, a bardzo lubie takie skanseny. Klimatyczne miejsce! I fajny, obszerny artykuł
Byłam tam z synkiem, świetne miejsce, w którym czuć klimat epoki 🙂
Jak byłyśmy w okolicy to miałyśmy w planach, ale wtedy zabrakło czasu. Szkoda, bo uwielbiamy skanseny.
Pięknie <3 Koniecznie muszę zwiedzić 🙂
Podrzucam fajną ciekawostkę https://cyfrowa.tvp.pl/video/sztuki-plastyczne-i-uzytkowe,o-wiosnie-drewnie-i-palmach,58552168