Skansen w Maurzycach – niebieskie chaty i łowickie wycinanki

W jeden z letnich, lipcowych weekendów udaliśmy się w turystyczny objazd po północno-wschodniej części województwa łódzkiego, czyli po ziemi łowickiej. Po wizycie w parku romantycznym w Arkadii, Pałacu w Nieborowie i zamku w Oporowie, na zakończenie wyprawy, postanowiliśmy odwiedzić Skansen w Maurzycach koło Łowicza. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy cenią sobie sielskie klimaty i lubią odpoczywać na łonie natury. Można tu odetchnąć od gwaru miasta, a także na moment cofnąć się do czasów swoich przodków.

Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach, a dokładniej rzecz ujmując – Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach jest niezależną częścią Muzeum w Łowiczu. Na jego terenie można zobaczyć ponad 40 różnych budynków i obiektów wzniesionych w II połowie XIX i na początku XX wieku w okolicznych, łowickich wsiach, a następnie przeniesionych na teren skansenu.

Skansen w Maurzycach, chata

Skansen w Maurzycach, chata

To wyjątkowy historyczny model w skali 1:1. Przedstawia nie tylko architekturę, ale także kulturę, pracę, zwyczaje, wierzenia i codzienne życie lokalnej ludności. Teren Parku Etnograficznego jest dość rozległy, co pozwoliło jego autorom na swobodne odtworzenie dwóch różnych, historycznych układów przestrzennych wsi łowickich. Starszej – owalnicy z centralnym placem, oraz nowszej – ulicówki.

Skansen w Maurzycach, chata

Skansen w Maurzycach, chata

To co rzuca się od razu w oczy każdemu ze zwiedzających skansen w Maurzycach, to charakterystyczne jaskrawo niebieskie chaty. Niektóre z nich ozdobione są dodatkowo białymi wzorami. Poza budynkami mieszkalnymi możemy podziwiać z zewnątrz, a także zwiedzać wnętrza m.in. kuźni, kilku obór i stodół. Trzeba przyznać, że wszystkie chaty i pomieszczenia gospodarcze zostały odtworzone z ogromną dbałością o detale. Wszystko wygląda tak jakby gospodarze jeszcze przed chwilą tu mieszkali i pracowali. To samo zresztą tyczy się całej przestrzeni skansenu. Zadbano o takie szczegóły jak przydrożne kapliczki, krzyże, studnie, piece chlebowe i brogi stojące tuż obok chat. Przed pomieszczeniami gospodarczymi znajdziemy też liczne maszyny rolnicze.

Skansen w Maurzycach, chata

Skansen w Maurzycach, chata

kapliczka

kapliczka

Skansen w Maurzycach, studnia

tabliczka z numerem domu

Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach

Duże wrażenie, zwłaszcza w czasie gdy rośnie zboże, robi pole na którego końcu stoi piękny drewniany wiatrak. To wspaniały plener fotograficzny. W muzeum nie mogło też oczywiście zabraknąć kościoła, plebanii i dzwonnicy, które znajdują się na końcu wsi.

Skansen w Maurzycach, wiatrak

Skansen w Maurzycach, wiatrak

Skansen w Maurzycach, wiatrak

Skansen w Maurzycach, kościół

Przeczytaj także nasz artykuł o malowanej wsi Zalipie.

Łowickie wycinanki

To co zostaje w pamięci po wizycie w Skansenie w Maurzycach, poza jaskrawo niebieskimi chatami, to z całą pewnością kolorowe dekoracje wnętrz pomieszczeń mieszkalnych. Charakterystyczne, barwne, łowickie wycinanki zdobią ściany i sufity niemal każdej chaty.

Skansen w Maurzycach, wnętrze chaty, łowickie wycinanki

Te papierowe ozdoby pojawiły się na tych terenach najprawdopodobniej w połowie XIX wieku i stały się typowym elementem dekoracyjnym wiejskich chat. Początkowo skomplikowane wzory wycinano za pomocą nożyc do strzyżenia owiec i przyklejano bezpośrednio do pieców kaflowych, belek stropowych i ścian. Z czasem wzory stały się coraz bardziej wyrafinowane i skomplikowane i zaczęto je naklejać na białe kartki. Wyróżnia się trzy podstawowe typy wycinanek – okrągłe „gwiozdy”, prostokątne „kodry” i pionowe „tasiemki”.

Skansen w Maurzycach, wnętrze chaty, łowickie wycinanki

Obecnie wycinanki łowickie charakteryzują się głównie występowaniem symetrycznych motywów roślinnych i geometrycznych wzorów, niektóre przedstawiają też sceny z życia na wsi. Te małe dzieła sztuki to prawdziwe dziedzictwo kultury ziemi łowickiej, a także charakterystyczny element identyfikacji polskiej kultury na świecie. Wzory z łowickich wycinanek można często odnaleźć na pamiątkach z naszego kraju.

Skansen w Maurzycach, wnętrze chaty, łowickie wycinanki

Skansen w Maurzycach, wnętrze chaty, łowickie wycinanki

Skansen w Maurzycach, wnętrze chaty, łowickie wycinanki

Nietypowe atrakcje w skansenie w Maurzycach

Jeśli będziecie mieli odrobinę szczęścia i nie traficie akurat na okres obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa, to w czasie zwiedzania skansenu, macie szansę uczestniczyć w jednym z kilku organizowanych dla turystów warsztatów. Dla chętnych przewidziane są prezentacje i praktyczne lekcje z zakresu pieczenia chleba, wyplatania z wikliny, toczenia naczyń na kole garncarskim, haftu i tworzenia charakterystycznych, kolorowych łowickich wycinanek.

okno

Nierzadko na terenie skansenu organizowane są także plenery malarskie oraz cykliczne imprezy tematyczne takie jak Majówka, Noc Kupały, czy Żniwa, podczas których organizatorzy zapewniają bogaty program kulturalny i artystyczny.

Skansen w Maurzycach

Na terenie skansenu w Maurzycach znajduje się też pokaźna kolekcja wozów i sprzętu strażackiego, która przyciąga głównie najmłodszych odwiedzających.
Po zwiedzaniu strudzeni turyści mogą posilić się w Karczmie, znajdującej się w centrum skansenu.

Skansen w Maurzycach

Wichura 2019 i odbudowa skansenu

W sierpniu 2019, nad powiatem łowickim, przeszła potężna burza, która wyrządziła olbrzymie zniszczenia w skansenie w Maurzycach. Wiele budynków zostało poważnie uszkodzonych – zostały zerwane dachy, naruszone elementy konstrukcyjne. Skutki zniszczeń były widoczne nawet rok później, kiedy odwiedzaliśmy skansen. Nic dziwnego, bo straty po nawałnicy liczone były w milionach złotych. Zarząd Muzeum w Łowiczu cały czas zbiera fundusze i sukcesywnie odbudowuje zniszczone budynki.

Skansen w Maurzycach

Skansen czyli co?

Warto przy okazji bliżej przyjrzeć się samemu określeniu “skansen”, które przyjęło się w języku polskim jako nazwa muzeum na wolnym powietrzu. Pochodzi ono od szwedzkiej nazwy parku Skansen otwartego na terenie Sztokholmu w 1891 roku, w którym zaprezentowano przykłady charakterystycznej architektury drewnianej z całego kraju i przedstawiono sposób życia ludności w różnych rejonach Szwecji. Było to wówczas najprawdopodobniej pierwsze tego typu muzeum na świecie. Co ciekawe język polski jest jednym z bardzo niewielu, w których występuje słowo skansen.

płot

kwiaty

jabłka

Skansen w Maurzycach – informacje praktyczne

Skansen jest otwarty dla zwiedzających od kwietnia do października.
Godziny otwarcia:

  • od maja do września: 9:00 – 18:00
  • kwiecień i październik: 9:00 – 16:00

Ceny biletów:

  • normalny: 10 PLN
  • ulgowy: 6 PLN
  • rodzinny (2 dorośli + 2 dzieci): 28 PLN

Skansen, Maurzyce

Skansen, Maurzyce

Dojazd do skansenu w Maurzycach

Skansen w Maurzycach leży zaledwie 10 km od centrum Łowicza, przy drodze krajowej nr 92 łączącej miasto z Kutnem.
Z Łowicza do Maurzyc dojeżdżają autobusy PKS. Od drogi do skansenu czeka nas około 10 minutowy spacer. Możliwy też jest dojazd pociągiem do stacji Niedźwiada Łowicka, a następnie około 30 minutowy spacer.
Zmotoryzowani przed skansenem mogą zostawić auta na dużym darmowym parkingu.

skansen, drogowskaz

Polecamy atrakcje w okolicy:

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.9 - (Głosy: 22)