Szkodra – twierdza Rozafa i pozostałe atrakcje miasta

Szkodra to Albania w pigułce. Oferuje wiele różnorodnych atrakcji: od zmieniającego się i rozkwitającego z roku na rok centrum miasta, przez wyjątkowe zabytki na jego obrzeżach, po wspaniałą przyrodniczą perełkę jaką jest pobliskie Jezioro Szkoderskie. To miejsce tętniące życiem, ośrodek kulturalny i doskonała, turystyczna baza wypadowa w pobliskie Góry Przeklęte i nad Jezioro Koman.
Na zwiedzanie miasta i okolicy warto przeznaczyć przynajmniej jeden dzień, by zapoznać się pobieżnie z wszystkimi atrakcjami jakie oferuje Szkodra. Dzięki naszemu przewodnikowi nie przegapisz żadnej z nich!

Twierdza Rozafa w Szkodrze

Niewątpliwie największą atrakcją Szkodry jest położona na południu miasta, wiekowa twierdza Rozafa. Z jej powstaniem związana jest ciekawa legenda przekazywana przez mieszkańców z pokolenia na pokolenie.

Twierdza Rozafa, widok z drona, Szkodra

Legenda o Rozafie

W zamierzchłych czasach zamek na najwyższym wzgórzu w okolicy próbowali wznieść trzej bracia. Jednak wszystkie ich wysiłki kończyły się klęską. To, co udało im się wybudować za dnia, nocą obracało się w ruiny.

Z radą jak ukończyć budowę przyszedł niespodziewanie starzec, który wyłonił się pewnego dnia z mgły. Zasugerował on, że zamek uda się skończyć, gdy w jego ścianach budowniczowie zamurują jedną ze swoich żon. Bracia po namyśle postanowili poświęcić tę ze swoich wybranek, która nazajutrz przyniesie im obiad. Starsi jednak ostrzegli swoje żony, które następnego dnia sprytnie wykręciły się z dostarczenia posiłku.

Twierdza Rozafa, widok z drona, Szkodra

Tym sposobem obiad przyniosła żona najmłodszego z braci – Rozafa (stąd współczesna nazwa twierdzy). Gdy dowiedziała się o niecnym planie, nie protestowała, postawiła tylko jeden warunek. Chciała by nie zamurowywano jej prawej ręki, prawej nogi, prawej piersi i prawego oka. Wszystko po to by mogła głaskać, kołysać, karmić i doglądać swojego małego synka.

Jej prośbę spełniono, a dzięki ofierze udało się ukończyć budowę twierdzy. Ciało Rozafy po pewnym czasie zmieniło się w twardą, białą skałę, która u podnóży zamku jest wilgotna od łez matki płaczącej za synem.

Twierdza Rozafa, Szkodra

Historia twierdzy Rozafa

Choć podobno w każdej legendzie jest ziarnko prawdy, to oficjalne źródła historyczne milczą na temat trzech braci i Rozafy. Według nich pierwsze ślady osadnictwa na terenie twierdzy datuje się na czasy iliryjskie, około III wieku p.n.e. Następnie wzgórze jak i okoliczne ziemie wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk – panowali tu Rzymianie, Wenecjanie, Albańczycy, Turcy, Serbowie, a nawet Bułgarzy.

Sam zamek został wzniesiony w głównej mierze za panowania Wenecjan w XIII wieku. Do historii Albanii wpisał się na dobre w latach 70-tych XV wieku, gdy lokalne wojska broniły się przed tureckim oblężeniem. Zamek nie został zdobyty zbrojnie, ale oblężona twierdza ostatecznie przeszła w ręce osmańskie na mocy traktatów pokojowych. W XX wieku zamek był także atakowany w czasie wojny bałkańskiej przez wojska czarnogórskie.

Twierdza Rozafa, Szkodra

Twierdza Rozafa – co zobaczyć?

Potężny zamek Rozafa w przeszłości był doskonałą twierdzą obronną, a dziś ze względu na swoje położenie jest równie wspaniałym punktem widokowym na pobliskie miasto, Jezioro Szkoderskie, łączące się rzeki Drin i Buna oraz nie tak odległe Góry Północnoalbańskie. Przy dobrej pogodzie roztaczają się stąd naprawdę fenomenalne widoki. Widać stąd też inną atrakcję miasta – Ołowiany Meczet, o którym piszemy na końcu.

widok na Szkodrę z Twierdzy Rozafa

widok na łączące się rzeki Drin i Buna z Twierdzy Rozafa

widok na Jezioro Szkoderskie z Twierdzy Rozafa

Oczywiście krajobrazy to nie wszystko, bo w zamku Rozafa zachowało się też sporo dawnej zabudowy. Mury obronne twierdzy liczą ponad 600 metrów, a przedostać się można przez nie tylko w jednym miejscu, przez potężną, podwójną bramę. Teren na wzgórzu składa się z trzech olbrzymich dziedzińców. Na drugim z nich znajdują się charakterystyczne ruiny katedry św. Stefana zmienionej po 1479 rok w meczet Mehmeda Zdobywcy. Także tutaj odnaleźć można zabytkowe cysterny na deszczówkę.

Twierdza Rozafa, brama, Szkodra

Twierdza Rozafa, Szkodra

Twierdza Rozafa, Szkodra

Twierdza Rozafa, Szkodra

Twierdza Rozafa, Szkodra

Na trzecim dziedzińcu, w wewnętrznej cytadeli znajduje się niewielkie Muzeum Historyczne (wstęp dodatkowo płatny), a tuż obok w arsenale działa restauracja.

Twierdza Rozafa, Szkodra

Twierdza Rozafa, Szkodra

Twierdza Rozafa – informacje praktyczne

Twierdza czynna jest codziennie. W 2021 roku – latem od 9.00 do 20.00, zimą od 9.00 do 16.00. W poprzednich latach godziny otwarcia często się zmieniały.
Wstęp:  400 ALL.
Muzeum historyczne jest dodatkowo płatne: 200 ALL.
Zmotoryzowani tuż przed wejściem znajdą niewielki darmowy parking.

Twierdza Rozafa, Szkodra

Przeczytaj także nasz artykuł o największych atrakcjach Albanii.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie to największe jezioro na półwyspie Bałkańskim. Mimo że jego większa i ładniejsza część leży na terytorium Czarnogóry (około 68%), to i albański fragment wybrzeża zdecydowanie warty jest poznania. To prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie

W zależności od pory roku i poziomu wód Jezioro Szkoderskie ma powierzchnię od 360 do nawet 550 km². Latem jego część zmienia się w tereny podmokłe lub bagienne, a czasem nawet częściowo zarasta. Takie warunki sprawiają, że akwen jest prawdziwym rajem dla ornitologów i miłośników obserwowania ptaków. Można tu zobaczyć między innymi kormorany, czaple, ale także ibisy, a nawet (niestety coraz rzadziej) pelikany! Według niektórych źródeł przy brzegach jeziora można znaleźć blisko 300 gatunków ptaków, a w jego wodach kilkadziesiąt gatunków ryb i aż 19 gatunków endemicznych ślimaków.

Jezioro Szkoderskie

Niestety jezioro jest miejscami mocno zanieczyszczone co oczywiście odbija się negatywnie na jego wyjątkowej faunie i florze.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie

Główna trasa turystyczna po albańskiej stronie Jeziora Szkoderskiego rozciąga się wzdłuż drogi SH24 od mostu na Bunie, położonego u zbocza twierdzy Rozafa, przez miejscowość Shirokë, aż do Zogaj gdzie droga się kończy. Można ją pokonać samochodem lub najlepiej rowerem, który można wypożyczyć w Szkodrze niemal w każdym hotelu. Miasto jest zresztą często nazywane albańskim Amsterdamem ze względu na duży, jak na Albanię, codzienny ruch rowerowy. Mieszkańcy chętnie wybierają tę formę transportu i rzeczywiście rowery widać na każdym kroku!

Jezioro Szkoderskie

Wzdłuż drogi w niewielkich zatoczkach można odnaleźć dyskretne plaże, a także kameralne restauracje. Polecamy Pelikani Kacurrel z przepięknym tarasem, niewielką plażą i doskonałymi rybami z grilla.

Jezioro Szkoderskie
Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie

Szkodra – co zobaczyć w centrum miasta

Główne atrakcje, które oferuje Szkodra, znajdują się przede wszystkim na obrzeżach miasta. Jednak i samo centrum ma swój wyjątkowy klimat. Szkodra w ostatnich latach przeszła sporą metamorfozę. Wiele budynków odnowiono, zadbano także o otoczenie, choć nadal nawet na reprezentacyjnych ulicach można zobaczyć kamienice popadające w ruinę.

Główny deptak Szkodry

Brukowana i wyłączona z ruchu samochodowego, niewielka Rruga Kolë Idromeno to z pewnością najbardziej charakterystyczna uliczka Szkodry. Otoczona małymi kamienicami w których mieszczą się liczne restauracje i sklepiki jest wspaniałym przykładem jak miasto zmienia swój wygląd i charakter.

Spacer deptakiem można sobie łatwo przedłużyć skręcając w spokojniejszą i nieco mniej zadbaną, ale wciąż uroczą Rruga G’juhadol. Alternatywnie można kontynuować przechadzkę przekraczając ruchliwą Rruga Teuta i z placu Sheshi Nënë Tereza idąc sympatycznymi Rruga 28 Nëntori i następnie Rruga 13 Dhjetori.

Szkodra, centrum miasta

Szkodra, centrum miasta

Szkodra, centrum miasta

Szkodra, centrum miasta

Szkodra, centrum miasta

Szkodra, centrum miasta

Szkodra, centrum miasta

Szkodra, centrum miasta

Świątynie w Szkodrze

Spacerują głównymi ulicami miasta nie sposób nie zwrócić uwagi na liczne świątynie. Szkodra to prawdziwy tygiel religii. Tuż obok olbrzymiego meczetu stoi prawosławny sobór, a niedaleko od nich katolicka katedra. Warto przyjrzeć się choćby kilku ze szkoderskich świątyń i zobaczyć jak koegzystują na tak niewielkim obszarze.

Meczet Ebu Bekër – oryginalny meczet stojący w tym miejscu został zburzony za czasów panowania Envera Hodży, który uznał wszystkie religie w Albanii za nielegalne. Obecny został wybudowany w latach 90-tych XX wieku przy wsparciu saudyjskich szejków.

Szkodra, Meczet Ebu Bekër
Szkodra, Meczet Ebu Bekër

Szkodra, Meczet Ebu Bekër

Szkodra, Meczet Ebu Bekër
Szkodra, Meczet Ebu Bekër

Archikatedra Świętego Szczepana – wybudowana w 1898 roku świątynia miała więcej szczęścia niż meczet. W czasach komunistycznych nie została zburzona, lecz ze względu na swoje potężne rozmiary przerobiona na halę sportową. Po upadku rządów Envera Hodży została ponownie konsekrowana przez papieża Jana Pawła II.

Szkodra, Archikatedra Świętego Szczepana

Szkodra, Archikatedra Świętego Szczepana

Szkodra, Archikatedra Świętego Szczepana

Sobór Narodzenia Chrystusa – to także nowa świątynia, wybudowana po upadku rząd komunistycznych. Została utrzymana w tradycyjnym prawosławnym stylu.

Szkodra, Sobór Narodzenia Chrystusa
Szkodra, Sobór Narodzenia Chrystusa

Kościół Franciszkanów – w czasach komunistycznych świątynia została przerobiona na kino i salę kongresową. Dziś można tu oglądać obrazy przedstawiające działalność i cierpienia albańskich franciszkanów w okresie powojennym.

Narodowe Muzeum Fotografii „Marubi”

Na samym środku Rruga Kolë Idromeno w jednej z niewielkich kamienic mieści się Narodowe Muzeum Fotografii „Marubi”. Główną część ekspozycji stanowią prace włoskiego fotografa Pietro Marubiego, który przybył do Albanii w połowie XIX wieku. Zdjęcia prezentowane na wystawie przedstawiają przede wszystkim albańskie społeczeństwo oraz kluczowe momenty w historii kraju.

zdjęcie Pietro Marubbizdjęcie: marubi.gov.al/online-exhibition

Wewnątrz muzeum odtworzono także atelier Marubiego. Można podziwiać jego sprzęty, aparaty i narzędzia do wywoływania zdjęć. Na wystawie znajdują się także prace z późniejszych okresów, głównie uczniów Marubiego.

Adres: Rruga Kolë Idromeno 32
Czynne: wtorek – sobota 9:00 – 16:00; niedziela 10:00 – 15:00
Bilety: 700 ALL normalny, 210 ALL ulgowy

Wieża zegarowa

Jednym z bardziej nietypowych zabytków miasta jest angielska wieża zegarowa wybudowana w 1868 roku przez lorda Pageta, który chciał propagować wśród Albańczyków protestantyzm. Ukryta między innymi zabudowaniami i drzewami wieża nie robi wielkiego wrażenia, ale na pewno jest charakterystycznym elementem miejskiego krajobrazu Szkodry.

Wieża zegarowa

Muzeum Historyczne w Szkodrze

Muzeum mieści się w tradycyjnym albańskim domu z XIX wieku. Na wystawie etnograficznej możemy zobaczyć m.in. jak wyglądały stroje ludowe, a także niektóre pomieszczenia w tradycyjnym albańskim domu.

Muzeum jest dość skromne, zwłaszcza w porównaniu z podobnymi placówkami w Kruji i Gjirokastrze.

Adres: Rruga Oso Kuka 32
Czynne: poniedziałek – piątek 8:00 – 15:00
Bilety: 150 ALL normalny, 50 ALL ulgowy

Ołowiany meczet w Szkodrze

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Szkodrze jest tzw. ołowiany meczet (Xhamia e Plumbit). To najstarsza świątynia w mieście, położona u podnóża zamku Rozafa. Swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowym kopułom, które zostały pokryte właśnie ołowiem. Budynek położony dziś na uboczu niestety niszczeje i nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie.

Ołowiany Meczet w Szkodrze

Ołowiany Meczet w Szkodrze

Ołowiany Meczet w Szkodrze

Most Mesi

Niecałe 9 kilometrów na północny-wschód od ścisłego centrum Szkodry, na rzece Kirit, wznosi się zabytkowy, kamienny most z czasów osmańskich. Ura e Mesti został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku i liczy ponad 110 metrów długości. Charakterystyczne łukowate przęsła majestatycznie górują nad korytem zazwyczaj wyschniętej latem rzeki.

Most Mesi w okolicach Szkodry

Most Mesi w okolicach Szkodry, Albania

Szkodra – gdzie spać?

Baza noclegowa w Szkodry stale się poszerza. Z roku na rok przybywa hoteli i prywatnych kwater. Jednym z ciekawszych miejsc jest Hotel Tradita, usytuowany w zabytkowym budynku w centrum miasta. Stylowe wnętrza i dobra kuchnia zapewnią każdemu udany pobyt. Warto zaznaczyć, że na dziedzińcu hotelu odbywają się często koncerty na żywo, co jest bez wątpienia dodatkową atrakcją, ale jeśli szukacie ciszy i spokoju możecie nie być zadowoleni z tego wyboru.

Hotel Tradita, Szkodra, Albania

Więcej rekomendowanych miejsc noclegowych w Szkodrze możecie znaleźć na stronie z rezerwacjami – booking.com.

Szkodra – mapa atrakcji turystycznych

Polecamy atrakcje w okolicy:

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.7 - (Głosy: 6)