Bananowe jezioro w Birkat Al Mouz

Birkat Al Mouz (znane także jako Birkat al Mawz) to przeurocze miasteczko położone u stóp gór Al-Hadżar (Al Hajar). Jego nazwa w tłumaczeniu oznacza “bananowe jezioro” i trzeba przyznać że wyjątkowo trafnie opisuje to miejsce. U podnóża gór, w niewielkiej dolinie wyrasta olbrzymi gaj palmowy bananowców i daktyli. W pustynnym kraju widok zieleni i drzew jest naprawdę kojący, więc pewnie dlatego tak bardzo urzekła nas ta okolica! Do tego stopnia, że Birkat al Mouz zdecydowanie wygrywa w naszym osobistym rankingu najpiękniejszych omańskich miast.

Birkat Al Mouz, Oman

Birkat Al Mouz, Oman

Wciąż dociera tu niewielu turystów, a większość z nich zatrzymuje się tylko na chwilę, w drodze do Jabal Al Akhdar. Tymczasem atrakcji jest tu naprawdę sporo, dlatego warto spędzić w Birkat al Mouz co najmniej kilka godzin.

Birkat Al Mouz, Oman

Palmowy gaj, prawdziwy raj!

Nie wiem jak Wy, ale my uwielbiamy palmy. Automatycznie wywołują uśmiech na naszych twarzach, pewnie dlatego, że kojarzą nam się ze słońcem i ciepłym klimatem, które tak bardzo kochamy. Spacer po tutejszych plantacjach w “bananowym jeziorze” był dla nas prawdziwą przyjemnością. W zacienionych alejkach można znaleźć nieco wytchnienia od piekącego słońca, które już od rana potrafi dać się we znaki. W koronach drzew, przy odrobinie szczęścia da się wypatrzeć przepiękne niebieskie ptaki – tzw. kraski orientalne. Próbowaliśmy uchwycić je na zdjęciach, ale okazało się, że są bardzo płochliwe. Gdy tylko udało nam się podejść odpowiednio blisko i wycelować aparat, natychmiast odfruwały. Efektem dwugodzinnego wyczekiwania jest jedno zdjęcie. Tyłem.

gaj palmowy, Oman

gaj palmowy, Oman

gaj palmowy, Oman

gaj palmowy, Oman

gaj palmowy, Oman

kraska orientalna

gaj palmowy, Oman

kraska orientalna

gaj palmowy, Oman

Ruiny starych wiosek w Birkat Al Mouz

Poza „bananowym jeziorem” Birkat Al Mouz słynie z ruin malowniczo umiejscowionych na wzgórzach. Budynki które dziś podziwiają turyści odwiedzający miasteczko jeszcze niedawno były zamieszkane przez Omańczyków i zostały opuszczone na fali modernizacji w latach 80. i 90. XX wieku. Taki los spotkał wiele innych omańskich wiosek, gdy nowy władca dofinansował budowę nowoczesnych domów.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że miasto było bombardowane w czasie wojny górskiej w 1959 roku, ale zniszczeniu uległ właściwie tylko pałac szejka plemienia Bani Rijam – Sulejmana bin Himjara – przywódcy rebelii przeciw sułtanowi. Znacznie gorszy los spotkał sąsiadującą z Birkat al Mouz wioskę Tanuf, która nie przetrwała bombardowań brytyjskiego RAF.
Choć stan w zabudowań w Birkat al Mouz jest dziś naprawdę opłakany, wciąż mieszkają w nich ludzie – głównie biedni Hindusi. Przy budynkach położonych najbliżej fortu odbywają się drobne prace konserwacyjne, ale nic nie wskazuje na to, że domy zostaną w całości wyremontowane.

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Birkat Al Mouz, ruiny, Oman

Afladż – starożytne systemy irygacyjne

W gorącym klimacie przy ogromnym deficycie opadów, efektywne zarządzanie wodą jest sprawą kluczową dla upraw warzyw i owoców. Oman słynie z unikalnych na skalę światową systemów irygacyjnych – afladży. Opracowano je na terenie kraju już 2500 lat p.n.e, ale ich największy rozwój datuje się na rok 500 naszej ery. W Birkat al Mouz można podziwiać naprawdę imponujący system kanałów, który ciągnie się przez całe miasto i “bananowe jezioro”, a dzięki niemu woda dociera w najdalsze zakątki plantacji.

Birkat Al Mouz, Afladż, Oman

Birkat Al Mouz, Afladż, Oman

Większość źródeł i zbiorników wodnych znajduje się wysoko w górach, dlatego potrzebny jest system, dzięki któremu wodę można sprowadzić do wiosek. Aby nie spływała ona z impetem wodospadu do jeziora, zaczęto budować skomplikowane systemy kanałów i akweduktów i w ten sposób umożliwić jej dopływ kilka kilometrów w głąb lądu. Przy afladżach w naturalny sposób powstawały uprawy, a w kanałach tworzono niewielkie ujścia, by spływająca woda mogła nawadniać ziemię. Tam gdzie sadzono palmy czy większe krzewy, otwierano śluzy, a woda całkowicie zalewała pola, co umożliwiało wzrost roślin.

Birkat Al Mouz, Afladż, Oman

Współcześnie afladże stanowią najczęściej własność zbiorową mieszkańców danej okolicy. Udziałowcy najczęściej nominują do zarządzania afladżem nadzorcę, tzw. wakila, który ma do pomocy dwóch pomocników, tzw. arif, jednego od prac naziemnych, a drugiego – od podziemnych, a także bankiera i wyspecjalizowanych robotników. Udziały dzielone są proporcjonalnie do posiadanej ziemi i wkładu w budowę systemu. Opłaty zależą od czasu i częstotliwości poboru wody, który może różnić się w zależności od pory roku. Prawo do wody dzieli się na publiczne (do picia, mycia i pojenia zwierząt) i prywatne (do nawadniania pól). W Omanie do dziś działa kilka tysięcy afladży, a łączna długość podziemnych i naziemnych kanałów wynosi niemal 3000 kilometrów.

Najlepszy punkt widokowy w Birkat Al Mouz

Birkat Al Mouz najpiękniej wygląda z góry. W okolicy jest kilka dobrych punktów widokowych, ale my zdradzimy Wam ten najlepszy. Wspaniałą panoramę miasta można podziwiać ze wzgórza z masztem telekomunikacyjnym skąd widać ogromne plantacje bananów, wieże obronne i wspomniane ruiny. Spomiędzy zielonych palmowych liści wystają gdzieniegdzie charakterystyczne białe domy. Najlepiej pojechać tam o wschodzie lub o zachodzie słońca. Dla ułatwienia podajemy koordynaty GPS, które możecie wpisać do map Google: 22.922511 N, 57.677137 E.

Birkat Al Mouz, punkt widokowy, Oman

Birkat Al Mouz, punkt widokowy, Oman

Birkat Al Mouz, punkt widokowy, Oman

Birkat Al Mouz, punkt widokowy, Oman

Birkat Al Mouz, punkt widokowy, Oman

Fort Bayt Al Ridaydah

W Birkat Al Mouz znajduje się także fort Bayt Al Ridaydah. Strzeże wjazdu do Wadi Muaydin i ważnego szlaku prowadzącego na Jabal Akhdar. Z nieznanych nam przyczyn fort był niestety zamknięty, ale jeśli będziecie mieli więcej szczęścia niż my – warto go zobaczyć.

Fort Bayt Al Ridaydah, Oman

Birkat Al Mouz – informacje praktyczne

Dojazd: Birkat Al Mouz leży w na południowych zboczach gór Al-Hadżar, między Nizwą, a Izki. Dojechać można tam z obu miast lokalną drogą, lub jadąc autostradą nr 15 należy zjechać w kierunku Jabal Akhdar.
Infrastruktura: W mieście znajdziecie kilka sklepów, restauracji, a także lokalnych firm wypożyczających samochody z napędem 4×4 oraz organizujących wycieczki na Jabal Akhdar. W centrum znajduje się też stacja benzynowa i nowoczesny uniwersytet.

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 6)