Kopenhaga dla turysty

Kopenhaga to idealne miasto na krótki weekendowy wypad.  Wszystko jest w zasięgu ręki, a najważniejsze atrakcje turystyczne da się spokojnie zobaczyć nawet w ciągu jednego dnia.

Punkty obowiązkowe?

Nyhavn (Nowy port)

Najsłynniejszy kopenhaski widok. Wbrew nazwie to stary, siedemnastowieczny kanał portowy wzdłuż którego rozciąga się szpaler kolorowych kamienic. A w nich pełno zatłoczonych knajpek i restauracji (uwaga! bardzo drogich!). Szczególną uwagę należy zwrócić na kamienice nr 18, 20, 67 i 69, w których w różnych okresach mieszkał Hans Christian Andersen. Z portu wypływają wycieczkowe rejsy. Warto przepłynąć się kopenhaskimi kanałami, z pokładu barki można podziwiać najważniejsze zabytki miasta, z nieco innej perspektywy.

Kopenhaga, Nyhavn, Nowy port

Kopenhaga, Nyhavn, Nowy port

Kopenhaga, Nyhavn, Nowy port

Den lille Havfrue (Pomnik Małej Syrenki)

Mała Syrenka siedzi na granitowym głazie, patrząc w kierunku najbardziej ruchliwego portu Europy Północnej. Ma 1,25 m wysokości i waży ok. 175 kg. Mimo, że jest położona nieco na uboczu odwiedza ją rocznie prawie 1,5 miliona turystów. Niestety jest też częstym obiektem ataków wandali – dwukrotnie straciła już głowę, amputowano jej ramię, oblewano farbą, a nawet próbowano wysadzić w powietrze.

Kopenhaga, Den lille Havfrue, Pomnik Małej Syrenki

Radhuspladsen i pomnik Andersena

a także rozpoczynający się nieopodal podobno najdłuższy deptak handlowy na świecie – Stroget, który prowadzi kolejno przez Nowy Rynek, Stary Rynek – aż do Kongens Nytorv, przy którym znajduje się gmach Opery Narodowej. Niestety zarówno Radhuspladsen jak i Kongens Nytorv są obecnie jednym wielkim placem budowy, ponieważ w Kopenhadze powstają właśnie dwie kolejne linie metra.

Kopenhaga, Radhuspladsen

Kopenhaga, pomnik Andersena

Kopenhaga, Hans Christian Andersen Boulevard

Amalienborg Slot

Zamek Królewski w którym mieszka obecnie Królowa Małgorzata. Warto zobaczyć honorową zmianę warty pod pałacem, która odbywa się codziennie o 12:00 i zwykle przyciąga wielu turystów. W jednej linii z zamkiem położone są także Kościół Fryderykanowa Opera tworząc architektoniczną oś trzech K: kościół – król – kapitalizm.

Kopenhaga, Amalienborg Slot

Kopenhaga, Amalienborg Slot, zmiana warty

Kopenhaga, Kościół Fryderyka

Ogrody Tivoli

Jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie, pełen atrakcji dla miłośników wszelkiego rodzaju karuzeli, rollercoasterów i innych sposobów by poczuć żołądek w gardle 😉

Kopenhaga, Ogrody Tivoli

Kopenhaga, Ogrody Tivoli

A gdy mamy czasu więcej?

Wtedy zdecydowanie warto zboczyć z głównego turystycznego szlaku i zrelaksować się w jednym z przepięknych parków – Frederiksberg Have lub w Ogrodach Królewskich przy pałacu Rosenborg, które są doskonałym miejscem na piknik; pójść na spacer do cytadeli Kastellet – jednej z najlepiej zachowanych fortyfikacji w północnej części Europy.

Kopenhaga, Frederiksberg Have

Kopenhaga, żuraw

Kopenhaga, cytadela Kastellet

Turystów jak magnes przyciąga też Christiania słynna ze swojej niezależności, kultury alternatywnej i hippisów część Kopenhagi. Jej mieszkańcy do dziś stanowią odrębną społeczność żyjącą w zamkniętej komunie.

W sobotni poranek warto udać się na pchli targ przy ratuszu we Frederiksberg. Polecam przede wszystkim Paniom, bo wśród wielu szpargałów można znaleźć prawdziwe skarby – ubrania, buty i różne dodatki.

Lubiącym podziwiać miasto z lotu ptaka polecamy wieżę Rundetårn lub wieżę Kościoła Najświętszego Zbawiciela (Von Frelsers Kirke). Droga na szczyt wiedzie po wąskich, zewnętrznch i krętych schodach. Ale widok (podobno) wynagradza stres i trud związany z wspięciem się na samą górę.

Kopenhaga, wejście na wieżę Rundetårn

Kopenhaga, wieża Kościoła Najświętszego Zbawiciela, Von Frelsers Kirke
Kopenhaga

Kopenhaga, widok z wieży Kościoła Najświętszego Zbawiciela, Von Frelsers Kirke

Jeśli pogoda będzie wyjątkowo łaskawa (co w Kopenhadze niestety nie zdarza się zbyt często) – czeka na turystów piękna plaża, Amager Stranpark, o łącznej długości 4,6 km. Plaże i wydmy przeważają w jej północnej części, natomiast w południowej biegnie szeroka promenada z licznymi obiektami sportowymi.

Kopenhaga, plaża Amager Stranpark

I oczywiście koniecznie trzeba poznać kulinarną stronę miasta, ale o tym w kolejnej notce.

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Aby mieć spokojną głowę w czasie wyjazdu, przed każdą dalszą podróżą warto się ubezpieczyć. Najkorzystniejszą ofertę najłatwiej wybrać dzięki darmowej porównywarce i kalkulatorowi ubezpieczeń. Dzięki niemu znajdziesz najlepszą ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Rankomat

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Tanie loty to hasło które elektryzuje każdego podróżnika. Aby znaleźć najlepsze oferty nie trzeba spędzać wielu godzin przeszukując internet. Wystarczy skorzystać z porównywarki i wyszukiwarki tanich lotów Skyscanner. Teraz każdy może latać za mniej.

Skyscanner

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 1)