Dzięki tanim liniom lotniczym Budapeszt to coraz popularniejszy kierunek dla podróżników z całego świata. To przepiękne, tętniące życiem miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić. Nadaje się zarówno na weekendowy city break i na dłuższy pobyt, ale nawet jeśli będziecie w nim przejazdem (albo przelotem) poświęćcie klika godzin na zobaczenie stolicy Węgier. Sami chętnie tam wracamy. Wielkanoc w 2015 roku spędziliśmy właśnie w Budapeszcie – niestety trochę nie dopisała nam pogoda. W zeszłym roku klikugodzinne międzylądowanie na lotnisku im. Ferenca Liszta, w drodze do Azerbejdżanu, pozwoliło nam na krótki wypad do centrum i spacer po Wyspie Świętej Małgorzaty. Tym razem nie będzie ani o zabytkach, ani o restauracjach, ale właśnie o tym jak dojechać z lotniska do centrum Budapesztu.
Budapeszteńskie lotnisko obecną nazwę zyskało w 2011 roku, gdy Parlament zmienił Budapest Ferihegy na Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér. Węgierski port lotniczy w roku na rok zyskuje na znaczeniu. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pasażerów wzrosła z 8,5 do ponad 13 milionów rocznie. Obecnie podróżnych obsługują dwa terminale 2A (loty strefy Schengen) i 2B (loty poza strefę Schengen). Najstarszy – Terminal 1 został czasowo zamknięty w 2012 roku i nie obsługuje lotów pasażerskich.
Na terenie lotniska między terminalami 2A i 2B znajduje się czynna 24 godziny na dobę przechowalnia bagażu. Niestety ceny są dość wygórowane, ale to jedyna możliwość dla podróżujących tranzytem by zwiedzać Budapeszt bez bagażu.
Lotnisko położone jest niecałe 20 km od centrum miasta i bardzo dobrze skomunikowane ze stolicą Węgier. Turyści i przyjezdni mają do wyboru co najmniej kilka sposobów na szybkie dostanie się do Budapesztu.
Najpopularniejszą metodą na szybki transport z lotniska do Budapesztu jest autobus 200E, który rusza spod Terminala 2. Niestety nie dojedziemy nim do samego centrum miasta. Na stacji Kőbánya-Kispest trzeba przesiąść się w metro M3 (linia niebieska), którym można dojechać do Budapesztu, na przykład do stacji Deák Ferenc gdzie krzyżują się 3 główne linie metra.
Autobus 200E kursuje od 4:00 rano do 23:00. Obowiązują zwykłe bilety miejskie (350HUF – podróż metrem wymaga osobnego biletu), a także przesiadkowe (działają na wszystkie rodzaje transportu miejskiego) i czasowe. Kursy odbywają się 5-7 razy na godzinę, a podróż samym autobusem w zależności od warunków na drodze zajmuje 20-40 minut. Dodatkowo metrem do stacji Deák Ferenc będziemy jechali nieco ponad kwadrans.
7 lipca 2017 roku uruchomiono specjalną bezpośrednia linię autobusową łącząca lotnisko z centrum miasta (Deák tér) – 100E. Kursuje od 5:00 do 0:30. W drodze do miasta autobus staje na przystankach Kálvin tér i Astoria, a w drodze powrotnej na lotnisko tylko na Kálvin tér.
Niestety na kurs linią 100E trzeba zakupić specjalny bilet w cenie 900HUF.
Po 23:00 przestaje kursować metro, a miedzy 23:00 a 1:00 rano autobus 200E kursuje między Terminalem 2 i stacją Határ út M gdzie konieczna jest przesiadka w autobus nocny 950 lub 950A, kursujące do centrum.
Miedzy 0:30 a 4:00 rano z lotniska wydostaniemy się nocnym autobusem 900, a następnie 950 lub 950A.
Postój taksówek znajduje się na zewnętrz Terminali 2A i 2B. Do niedawna, przed kursem warto było ustalić z kierowcą cenę za przejazd, by uniknąć niespodzianek. Ale od 1 września 2013 roku w Budapeszcie obowiązuje system regulacji taksówek. Opłata początkowa to 450 HUF, a następnie każdy przejechany kilometr kosztuje pasażerów 280 HUF. Jedna minuta oczekiwania taksówkarza to 70 HUF. Zatem Kurs z lotniska do centrum Budapesztu powinien nas kosztować około 7000 HUF, czyli poniżej 100 PLN.
Uregulowano też wygląd pojazdów. Wszystkie taksówki muszą być pomalowane na żółto i muszą mieć podświetlony napis TAXI na dachu, aby pokazać, kiedy są dostępne.
Alternatywą dla taksówek są minibusy miniBUD. Oferta firmy zaczyna się od 7 Euro za osobę, a ostateczna cena zależy od miejsca docelowego. Busy można zarezerwować przez stronę internetową zarówno z lotniska do centrum miasta jak i w odwrotnym kierunku.
Po zamknięciu Terminala T1 pociągi nie dojeżdżają bezpośrednio na lotnisko. Jeśli koniecznie chcemy skorzystać z tego środka transportu najwygodniej podjechać autobusem 200E w dzień lub linią 900 w nocy do przystanku Ferihegy i tam przesiąść się w pociąg.
Na budapeszteńskim lotnisku operuje kilka większych i mniejszych wypożyczalni samochodów osobowych. Sam port lotniczy położony jest przy jednej z głównych tras, co sprawia że dojazd samochodem do centrum Budapesztu jest dość wygodny i przy sprzyjających warunkach drogowych nie powinien zająć więcej niż 30 minut. Na lotnisku jest kilka krótkookresowych parkingów, a miejsce na nich można zarezerwować przez internet. Przy terminalu znajdują się także parkingi długookresowe.
Oczywiście warto zarezerwować samochód z wyprzedzeniem, by zagwarantować sobie jak najlepszą cenę i auto spełniające nasze oczekiwania. Polecamy skorzystanie z wyszukiwarki Rentalcars.
Przeczytaj również: kompendium – jak wypożyczyć samochód?
Gdy już wiemy jak dojechać z lotniska do centrum Budapesztu, warto zadać sobie również pytanie jak poruszać się po samym mieście. Oczywiście najwygodniejszym i najszybszym sposobem poruszania się po Budapeszcie jest komunikacja publiczna. Sieć jest bardzo dobrze rozwinięta – metro, autobusy, tramwaje, promy na Dunaju i kolej podmiejska. Wszytko dobrze oznakowane i punktualne.
Warto szczególnie zwrócić uwagę na zabytkową linię meta M1 (żółta), a także słynne budapeszteńskie stare tramwaje jeżdżące między innymi wzdłuż Dunaju.
Bilety na autobusy i inne środki komunikacji można kupić w punktach BKK w hali przylotów, automatach przed terminalem lotniska i na stacjach metra oraz w kioskach lub u kierowcy autobusu (za dodatkową opłatą). Ceny podstawowych typów biletów na dzień 1 kwietnia 2018 roku:
Uwaga! Ważne jest by skasować bilet przed wejściem na peron metra.
Jeśli wybierasz się do Budapesztu, z pewnością przyda Ci się sprawdzony i niedrogi nocleg. By go znaleźć możesz skorzystać z wyszukiwarki i porównywarki na stronie z najlepszymi noclegami w stolicy Węgier.
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!
Fajny informator 🙂 ja tam jeszcze nie byłam to bede pamiętać o tym wpisie i przed wyjazdem zajrzę jeszcze raz 🙂
Mamy nadzieję, że się przyda, bo Budapeszt warto zobaczyć, a okazja może się trafić dość niespodziewanie, jak nam w drodze do Baku 🙂
W Budapeszcie nie byłam, ale planujemy z mężem w tym roku jeszcze jakiś city break, więc kto wie? Zastanawiamy się też nad Lwowem:) Pozdrowionka:)
Trudny wybór. Lwów czy Budapeszt… a może taka podróż łączona? 🙂
Dobry pomysł:)))