No Vacancy

Mimo że Nową Zelandię odwiedziliśmy pod koniec sezonu, a według niektórych nawet poza sezonem, znalezienie noclegu w dobrej cenie nie zawsze było prostą sprawą. W wielu miejscach wisiała zawieszka „NO VACANCY”, więc dość ryzykowne było jechanie do celu i szukanie noclegu na miejscu.
Dużą pomocą przy poszukiwaniach okazała się aplikacja booking.com, która dawała wstępne rozeznanie o bazie noclegowej w danym miejscu. Często jednak zdarzało nam się szukać noclegów niezależnie, ze względu na ograniczony wybór w tym portalu.

Ceny pokoju dwuosobowego zaczynają się od ok. 65 NZD. Przy dużym szczęściu można znaleźć pokój w niższej cenie (nasz rekord to 59 NZD), ale są to bardzo nieliczne oferty. Jest to również trudniejsze, gdy trasę modyfikuje się w trakcie podróży i noclegi rezerwuje z dnia na dzień, a tak właśnie było w naszym przypadku. Rezerwacja z większym wyprzedzeniem gwarantuje nieco niższe ceny.

Jeśli zależy Wam na obniżaniu kosztów powinniście w pierwszej kolejności szukać noclegów:

  • na campingach – główna sieć to tzw. Top 10 Holiday Parks, które oferują zwykle pokoje lub małe domki z dzieloną łazienką w cenie od 65 NZD/dobę.
  • w hostelach, zwanych backpakers accomodation (od 70 NZD/ dobę – pokój z dzieloną łazienką)
    Nowa Zelandia ma szeroko rozwiniętą bazę tych ostatnich. Dwie główne sieci to BBH oraz YHA.

W każdej informacji turystycznej bez problemu odnajdziecie ulotki obu organizacji, z informacją o sieci placówek w całym kraju. Wadą jest niestety brak możliwości rezerwowania noclegów z dnia na dzień przez stronę internetową. Jeśli jednak zdecydujecie się na noclegi wyłącznie w jednej z tych sieci warto pomyśleć o karcie członkowskiej, która daje dodatkowe zniżki i przywileje.

Ceny pokoju z łazienką są w zasadzie niewiele wyższe, ale przy 30 dniach każdy grosz…, tzn. dolar robi jednak różnicę. Podniesienie standardu wymaga dopłaty w wysokości 10-15 dolarów i tutaj znowu najlepsze okazują się hostele. Pokój z łazienką można znaleźć za ok. 80 NZD.

Noclegi o podobnym standardzie i w podobnej cenie oferują również motele – to kolejne polecane przez nas źródło poszukiwań. O ile nie zostaliśmy zmuszeni przez okoliczności do podejmowania innych działań ograniczaliśmy się w zasadzie do szukania noclegów w opisanych wyżej rodzajach zakwaterowań, czyli na campingach, w hostelach i motelach. Kolejna półka, czyli B&B i hotele są już znacznie droższe, więc nie leżały w obszarze naszych zainteresowań.

Jeśli zaś chodzi o sytuacje wyjątkowe, to zdarzyły się nam dwa razy. Przestrzegamy przed Mount Cook oraz okresem świątecznym (święta Wielkanocne). W pierwszym przypadku baza noclegowa jest bardzo ograniczona, a miejsce popularne, więc wyłącznie rezerwacja z dużym wyprzedzeniem gwarantuje znalezienie czegoś w sensownej cenie.

W drugim przypadku podobnie – dla Nowozelandczyków Wielkanoc to taka nasza majówka, więc masowo wyjeżdżają w tym okresie na „długi weekend”. Większość miejsc jest zabukowana i nie ma w zasadzie żadnego wyboru – trzeba spać tam, gdzie dostanie się dach nad głową. W obliczu tego, że można nie znaleźć nic, cena przestaje odgrywać decydującą rolę.

Co ciekawe – nie ma reguły jeśli chodzi o standard w w/w rodzajach zakwaterowań. Za tę samą cenę w różnych miejscach można się spodziewać naprawdę wszystkiego. Niektóre hostele są nowoczesne, przytulne i mają dodatkowe bonusy w cenie (np. internet, śniadanie albo wieczorny deser), inne tylko łóżko i dość ponurą atmosferę. W motelach warunki są zwykle lepsze, ale standard też zróżnicowany. Ceny różnią się też w zależności od okolicy – nie zawsze w miejscach turystycznych jest większy wybór i bardziej konkurencyjne stawki.

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 2)