Teneryfa, największa wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich, w pierwszej chwili nie zrobiła na nas dobrego wrażenia. Ruchliwa autostrada i betonowe hotele na horyzoncie przytłoczyły nas zaraz po wyjściu z samolotu. Chwilę później znaleźliśmy się przejazdem w jednym z tłocznych, gwarnych i nieszczególnie urokliwych kurortów. Początki nie były obiecujące, jednak z każdym dniem odkrywaliśmy inne, ciekawsze oblicze wyspy. Kameralne miasteczka, malownicze plaże, przepiękne lasy, parki narodowe i majestatyczny wulkan El Teide. Koniec końców wyjechaliśmy Teneryfą zauroczeni.
Choć wielu osobom kojarzy się ona wyłącznie z wczasami all-inclusive, to naszym zdaniem jest to świetny kierunek dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przepiękna, dzika przyroda, spektakularne trasy widokowe i ogrom szlaków pieszych zachwycą najbardziej wymagających podróżników. Przeczytajcie nasz subiektywny przewodnik po atrakcjach Teneryfy i zobaczcie jak zaplanować aktywny pobyt na wyspie. Zapewniamy, że nie będziecie się nudzić!
Przeczytaj także nasz artykuł z najważniejszymi informacjami praktycznymi na temat Teneryfy, które warto poznać przed podróżą!
Niewielkie miasteczko Masca, które na stałe zamieszkuje niespełna 100 osób, nie bez powodu nazywane jest hiszpańskim Machu Picchu. Charakterystyczny kadr na wierzchołek górujący nad osadą wizualnie przypomina peruwiański siódmy cud świata. Masca leży ponad 600 m n.p.m, pośród stromego masywu gór Teno. Do połowy XX wieku była bardzo trudno dostępna. Dziś prowadzi do niej asfaltowa, wyjątkowo malownicza, choć kręta i wymagająca od kierowców szczególnej uwagi droga T-436, łącząca Santiago Del Teide z Buenavista del Norte. Sama w sobie jest już sporą atrakcją. Warto zatrzymywać się w wyznaczonych miejscach, bo widoki na trasie zapierają dech w piersiach.
Sama Masca jest naprawdę maleńka: parę uliczek, stragany z pamiątkami, klika barów i restauracji. Niestety w 2007 roku dużą część kanaryjskiej, tradycyjnej zabudowy zniszczył szalejący tu pożar. Mimo wszystko miasteczku nie można odmówić uroku, a panorama na hiszpańskie Machu Picchu na pewno zostanie na długo w Waszej pamięci.
Ci z Was którzy lubią aktywny wypoczynek, powinni odwiedzić Mascę z jeszcze jednego powodu. Zaczyna się tu pieszy szlak przez wąwóz, który prowadzi do plaży położonej u podnóża klifów Los Gigantes. Trzeba pokonać około 620 metrów w dół, a potem wrócić tą samą drogą w górę. W jedną stronę to ponad 4 kilometry marszu, a pokonanie trasy bez pośpiechu zazwyczaj zajmuje w sumie około 7 godzin. Od 2021 roku wstęp na szlak jest limitowany i możliwy jedynie w piątki, soboty, niedziele oraz święta. Bezpłatny bilet należy zarezerwować z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie Camino del Barranco de Masca.
Jeśli macie problem z upolowaniem darmowych biletów, możecie zdecydować się na płatne, zorganizowane wejście w grupie, z przewodnikiem, które można zarezerwować przez portal GetYourGuide.
Przy planowaniu podróży do Masci warto pamiętać, że jest ona wyjątkowo obleganą atrakcją na Teneryfie, a dysponuje naprawdę niewielką liczbą miejsc parkingowych dla samochodów. Dlatego najlepiej rozpocząć zwiedzanie z samego rana, zanim dotrze tu większość turystów.
Pico del Teide to nie tylko najwyższy szczyt na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie, ale również najwyższa góra Hiszpanii. To także jedna z najpopularniejszych atrakcji Teneryfy. Wrażenie robi zarówno jego wysokość – 3718 m n.p.m, jak i fakt, że jest to wciąż czynny wulkan. Jest on częścią największego i najstarszego parku narodowego na Wyspach Kanaryjskich.
Większość turystów “zdobywa” Teide wjeżdżając w okolice szczytu kolejką linową. Bilety, zwłaszcza w sezonie turystycznym lepiej zarezerwować z wyprzedzeniem przez internet, bo zainteresowanie często przewyższa pojemność wagoników. Alternatywą są szlaki piesze prowadzące do górnej stacji kolejki, ale ich pokonanie wiąże się z kilkugodzinną wspinaczką. Z góry przy dobrej pogodzie można podziwiać spektakularne widoki na całą Teneryfę.
Wejście na sam szczyt wymaga specjalnego pozwolenia, które udzielane jest tylko 200 osobom dziennie. Taka wyprawa wymaga dobrej kondycji, a poza tym należy zaplanować ją nawet kilka miesięcy przed wylotem.
W Parku Narodowym Teide często występuje ciekawe zjawisko meteorologiczne zwane “morzem mgieł”. Jest ono wynikiem inwersji temperatury, czyli wzrostu temperatury wraz z wysokością. Sprawia to, że chmury na Teneryfie często nie wznoszą się wyżej niż 1800 m n.p.m. Powyżej tej wysokości można liczyć na bezchmurne niebo i piękną pogodę – zupełnie niezależnie od tego jaka warunki panują niżej, na przykład nad morzem.
Park Narodowy Teide w znacznej części położony jest na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Poprowadzono tu ponad 40 różnorodnych i malowniczych szlaków pieszych. Dzięki temu podczas wielu górskich spacerów można podziwiać spektakularne widoki na puchate, białe obłoki otulające okolice.
W ciągu dwutygodniowego pobytu na Teneryfie wracaliśmy do Parku Narodowego wielokrotnie i przeszliśmy kilka różnych tras. Nie będzie przesadą jeśli napiszę, że to zdecydowanie nasze ulubione miejsce na wyspie.
Interaktywną mapę szlaków w Parku Narodowym Teide znajdziecie na stronie Tenerifeon.es.
Północna część Teneryfy, oddzielona od południowej masywem górskim, jest znacznie bardziej zielona i wilgotna od stosunkowo suchego południa. Położone w tym miejscu góry Anaga powstały w wyniku erupcji wulkanu około 7-9 milionów lat temu i stanowią najstarszą część wyspy. W 2015 roku wyodrębniono tu Park Anaga (Rural Park Anaga), a także rezerwat biosfery, gdzie występuje najwięcej gatunków endemicznych w Europie.
Przemierzając szlaki piesze w górach Anaga można podziwiać wspaniałe krajobrazy, a także unikalne, dziewicze lasy wawrzynowe. Te wiecznie zielone tereny strefy podzwrotnikowej często przykrywają mgły, co tworzy niezwykle baśniowy i magiczny klimat.
Park Anaga oferuje ogrom szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. Większość jest ogólnodostępna, jednak niektóre należy uprzednio zarezerwować ze względu na wprowadzone dzienne limity odwiedzin. Pełną listę szlaków, wraz ze szczegółowymi opisami znajdziecie na stronie Tenerifeon.es.
Mimo, że na Teneryfie jest wiele przepięknych szlaków pieszych to jeden z nich musimy szczególnie wyróżnić. Trasa TF 06 rozpoczynająca się w okolicach plaży El Benjo to naszym zdaniem najpiękniejszy szlak widokowy na wyspie. Poprowadzony wzdłuż wybrzeża zapewnia spektakularne widoki na zielone pofałdowane wzgórza opadające w stronę bezkresnego oceanu i maleńkie wioski na zboczach.
Początkowo trasa wiedzie szutrową, płaską drogą dojazdową do El Draguillo, następnie wspina się dość ostro w górę, by ponownie opaść w kierunku Benijo. Cała pętla ma około 5 kilometrów, a jej przejście zajmuje niespełna 3 godziny. Jeśli macie więcej czasu i dobrą kondycję to możecie też wydłużyć trasę aż do Chamorga lub jeszcze dodatkowo – do Roque Bermejo.
Położone w zachodniej części Teneryfy skaliste klify Los Gigantes osiągają nawet 600 metrów wysokości. Pionowe ściany masywu Teno wyrastają z morza tworząc naprawdę niesamowity krajobraz. Najłatwiej podziwiać je z kilku punktów widokowych w miejscowości o tej samej nazwie. Najlepiej przyjechać tu wczesnym wieczorem, gdy światło zachodzącego słońca najpiękniej oświetla majestatyczne Olbrzymy.
Klify widać także doskonale z pokładów łodzi turystycznych, które wypływają z portu w Los Gigantes. Przy okazji rejsu jest także szansa na zobaczenie wielorybów i delfinów w ich naturalnym środowisku. Bilety można zarezerwować na stronie internetowej GetYourGuide.
Teneryfa, podobnie jak inne Wyspy Kanaryjskie, to oczywiście świetny kierunek dla osób spragnionych słońca. 400 kilometrów wybrzeża oferuje wyjątkowo różnorodne plaże: małe i kameralne, duże i turystyczne, piaszczyste i kamieniste. Wybór jest naprawdę szeroki, choć warto zaznaczyć, że wiele z nich przykrytych jest czarnym wulkanicznym piaskiem i nie każdemu przypadną do gustu. Oczywiście nie sposób w ciągu krótkiego wyjazdu odwiedzić wszystkich miejsc, dlatego potraktujcie poniższą listę wyłącznie w kategoriach inspiracji.
Playa de las Terestitas w miejscowości San Andres często wygrywa rankingi najpiękniejszych plaż na Teneryfie. To o tyle zabawne, że jest to plaża sztuczna. Rozciąga się na około 1500 metrów i w całości pokryta jest złocistym piaskiem przywiezionym tu z Sahary. Posiada wszelkie udogodnienia – prysznice, leżaki, toalety, a także oferuje wiele opcji aktywnego spędzenia czasu. Powstała jako plaża miejska dla mieszkańców stolicy Santa Cruz i bywa dość zatłoczona. Nie jest to nasza faworytka, choć trzeba przyznać, że z góry wygląda pięknie.
Playa del Duque znajduje się na południu wyspy, w kurortowym Adeje, pełnym luksusowych hoteli. Jest niezwykle zadbana, czysta i malowniczo położona. Otoczona promenadą która łączy ją z innymi pobliskimi plażami. Warto tu przyjechać późnym popołudniem i podziwiać spektakularne zachody słońca.
El Medano to mekka surferów, a szeroka piaszczysta plaża, która jest najdłuższą naturalną plażą na wyspie, to idealne miejsce na obserwowanie kolorowych kite’ów. Plażowanie za to może być utrudnione ze względu na silnie wiejące tu wiatry, choć oczywiście widzieliśmy wiele osób, którym zupełnie to nie przeszkadzało!
Playa de Benijo wygrywa w naszym osobistym rankingu najpiękniejszych plaż na Teneryfie. Ta dzika plaża położona jest w północnej części wyspy w rejonie Anaga, a dojazd do niej zajmuje sporo czasu. Pewnie dlatego dość często można się nią rozkoszować zupełnie w samotności i godzinami obserwować fale rytmicznie rozbijające się o skały wynurzające się z oceanu.
Plaża Los Guios w miejscowości Los Gigantes z ciemny wulkanicznym piaskiem rozciąga się wzdłuż zachodniego wybrzeża Teneryfy. Jej niezaprzeczalnym atutem jest widok na majestatyczne klify. Niestety w 2023 roku została zamknięta ze względu na osuwające się skały i nie jest znana data jej ponownego otwarcia dla turystów.
Teneryfa to nie tylko piękne plaże i wspaniałe krajobrazy. To również urokliwe miasta i miasteczka pełne barwnej architektury, klimatycznych uliczek, zabytkowych budowli i tętniących życiem lokalnych marketów. Warto uwzględnić przynajmniej kilka z nich w planie swojej podróży, by urozmaicić w ten sposób swój pobyt na Teneryfie.
Dawna stolica Teneryfy, a obecnie tętniące życiem miasto uniwersyteckie to najstarsza miejscowość na wyspie (powstała w 1496 roku) i zarazem chyba nasza ulubiona! Jej kameralna starówka, utrzymana w kolonialnym stylu, została w 1999 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W centrum znajduje się katedra Catedral de San Cristobal, która jest głównym ośrodkiem religijnym całej Teneryfy. Inną charakterystyczną budowlą jest Kościół Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia z wysoką na siedem pięter wieżą. La Laguna zapadła nam w pamięci także z innego powodu – znajdziecie w niej mnóstwo świetnych kawiarni, cukierni i restauracji, więc to doskonałe miejsce by posmakować lokalnej kuchni.
Orotava to idealny kierunek dla tych z Was, którzy chcieliby zobaczyć tradycyjną kanaryjską architekturę. Zwiedzanie warto zacząć od wizyty w słynnej XVII-wiecznej rezydencji Casa de Los Balcones, z pięknymi rzeźbionymi balkonami i drewnianymi oknami, charakterystycznymi dla tego regionu. W przeszłości Orotavę zamieszkiwali najbogatsi mieszkańcy Teneryfy, dlatego w miasteczku mnóstwo jest pięknych, renesansowych rezydencji. Spacer brukowanymi uliczkami dostarczy Wam wielu miłych wrażeń.
To niewielkie miasteczko położone w północno zachodniej części Teneryfy było niegdyś najbardziej aktywnym handlowym portem na wyspie, do którego zawijały statki przemierzające Ocean Atlantycki. Niestety jego rozwój został przerwany w 1706 roku, kiedy sąsiedni wulkan Trevejo – znany również jako wulkan Arenas Negras – wybuchł, grzebiąc dużą część wioski oraz port pod lawą. Garachico zostało odbudowane i dziś uważane jest za perełkę północy.
Centralnym punktem miasta jest Plac Wolności – Plaza de la Libertad, otoczony białymi, niebieskimi, pomarańczowymi i żółtymi domami. Przy placu znajduje się większość ważnych budynków: kościół Iglesia de Nuestra Señora de Los Ángeles, przekształcony w Muzeum Przyrodniczo-Historyczne; kościół Iglesia de Santa Ana z 1520 roku, pałac hrabiów La Gomera, znany również jako Casa de Piedra oraz ratusz Garachico. Idąc w stronę wybrzeża warto zwrócić uwagę na zamek San Miguel z 1577, który stanowi świetny przykład wyspiarskiej architektury wojskowej. Tuż obok znajdują się słynne naturalne baseny El Caleton.
Candelaria znana jest jako najważniejszy ośrodek kultu maryjnego na Wyspach Kanaryjskich. Do Bazyliki Matki Bożej przybywają wierni z całego archipelagu. W jej wnętrzu przyciąga uwagę ołtarz z posągiem patronki Wysp Kanaryjskich – Virgen de Caneldaria. Ale docierają tu nie tylko pielgrzymi. Miasteczko jest niezwykle urocze i malowniczo położone. Na głównym placu stoi dziewięć charakterystycznych posągów wykonanych z brązu, które przedstawiają postaci dawnych wodzów, tzw. Menceyes. Przypominają one o czasach gdy wyspą władali jej rdzenni mieszkańcy – Guanczowie. W Candelarii zjecie też pyszne churrosy – do budki na nadmorskiej promenadzie ustawia się naprawdę długa kolejka!
Położone w południowej części wyspy ma w sobie jakiś urok. Choć na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym, to zaczarowało nas swoją wyluzowaną i spokojną atmosferą. Jest tu przyjemna nadmorska promenada, ładna piaszczysta plaża i sporo tętniących życiem kawiarni, barów i restauracji. Można tu spędzić miłe, leniwe popołudnie, choć warto zaznaczyć, że El Medano to także mekka dla fanów sportów wodnych. Silnie wiejące wiatry sprawiają, że to idealne miejsce do uprawiania kitesurfingu czy windsurfingu.
Punta de Teno to najbardziej wysunięty na zachód punkt na Teneryfie. Ten malowniczy półwysep obfituje w zniewalające widoki. W dodatku można się nimi rozkoszować niemal w samotności, bo ograniczenia w ruchu drogowym sprawiają, że dociera tu stosunkowo niewielu turystów.
Widokowa droga prowadząca na półwysep, wzdłuż zbocza klifu, od kilku lat jest zamknięta dla prywatnych samochodów. Z tego względu do Punta de Teno najlepiej dojechać autobusem, który odjeżdża z Buenavista del Norte mniej więcej co godzinę.
Na samym końcu przylądka znajduje się malownicza latarnia morska Faro de Teno, jednak podczas naszego pobytu wstęp na jej teren był zamknięty.
Szczegółowe informacje na temat Punta de Teno znajdziesz w osobnym wpisie.
Wszystkie Wyspy Kanaryjskie obfitują w naturalne baseny i nie brakuje ich także na Teneryfie. Te w Garachico powstały na skutek erupcji wulkanu Arenas Negras w 1706 roku. Spływająca lawa pogrzebała wówczas znaczną część miasta i port, a warstwa która dotarła aż do brzegu przyczyniła się do powstania basenów, tworząc szereg nieregularnych wgłębień. Do niecek przelewa się turkusowa woda z Oceanu Atlantyckiego i mamy idealne warunki do wodnych zabaw.
Z kąpieliska El Caleton, chętnie korzystają zarówno mieszkańcy jak i turyści. Latem nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Zostało ono również zabezpieczone poprzez zamontowanie barierek czy drabinek, które ułatwiają wejście do wody. Znajdziecie tu kilkanaście basenów o różnej wielkości, idealnych zarówno dla maluchów jak i dla dorosłych. To jedno z najlepszych kąpielisk na wyspie!
Inne naturalne baseny można znaleźć między innymi koło Los Gigantes (Charco de Isla Cangrejo), Puerta de la Cruz, Mesa del Mar, Punta del Hildalgo czy Bajamar. Wszystkie lokalizacje zaznaczyliśmy na mapie. Pamiętajcie, że niektóre naturalne baseny są zupełnie dzikie, a silne fale uderzające o brzeg mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób znajdujących się w wodzie. Należy zachować szczególną ostrożność i zrezygnować z kąpieli, gdy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki atmosferyczne!
Santiago del Teide to maleńkie i zupełnie niepozorne miasteczko, położone na trasie do miejscowości Masca. Ale znane jest na całej wyspie z kwitnących migdałów. Mniej więcej od stycznia do marca nad miastem unosi się słodki zapach białych i różowych kwiatów. Urząd miasta przygotowuje w tym czasie liczne atrakcje i organizuje różne uroczystości w ramach festiwalu Almendro en Flor, który trwa od końca stycznia do końca lutego. W każdej restauracji można skosztować wówczas migdałowych przysmaków – najczęściej różnego rodzaju ciast i ciasteczek, ale też kawy czy czekolady z mlekiem migdałowym.
Kwitnące migdałowce najlepiej podziwiać na Szlaku Kwitnących Migdałów (Ruta del Almendro en Flor), który prowadzi z Santiago del Teide do Arguayo. Jego przejście zajmuje około 3,5 – 4 godzin. Nasz pobyt na Teneryfie przypadł akurat na koniec stycznia i sezon na migdały dopiero nieśmiało się rozpoczynał. Na szlaku było jeszcze stosunkowo niewiele kwitnących drzew, dlatego ostatecznie nie przeszliśmy go w całości. Ale widząc zaledwie przedsmak tego co dzieje się tu w pełni migdałowego sezonu, absolutnie polecamy Wam tę atrakcję na Teneryfie.
Stolica wyspy to największe i najbardziej zaludnione miasto na Teneryfie. Dzierży także miano stolicy całego archipelagu razem z Las Palmas na Gran Canarii. Jak każde duże miasto oferuje szereg rozrywek, jednak celowo nie poświęciliśmy mu zbyt wiele czasu, wybierając inne, naturalne atrakcje Teneryfy. To nie znaczy, że należy zupełnie ją pominąć. Zdecydowanie warto przyjechać tu choćby do muzeum TEA – Tenerife Espacio de las Artes. Znajduje się w nim obszerna kolekcja sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł z Wysp Kanaryjskich i Hiszpanii. Kolekcja stała to obrazy Óscara Domíngueza z Teneryfy, uważanego za trzeciego najwybitniejszego hiszpańskiego surrealistę, obok Joan Miró i Salvadora Dalí. Muzeum jest też gospodarzem wielu wystaw czasowych, prezentujących sztukę lokalnych jak i międzynarodowych artystów. W tym samym budynku mieści się także Centrum Fotografii Wyspy i Centralna Biblioteka Miejska, kawiarnia, restauracja i sklep z oryginalnymi pamiątkami z wyspy.
TEA czynne jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 20:00.
W żadnej podróży nie można pominąć kosztowania lokalnej kuchni. To nieodłączny element każdej wycieczki, który pozwala poznać tradycje i kulturę danego miejsca.
Kuchnia kanaryjska to przede wszystkim doskonałe ryby i owoce morza, a także pyszne sery, ciekawe słodkości na bazie mąki gofio czy niebanalna kawa barraquito z likierem o cytrynowo-waniliowym aromacie.
To również:
A jeśli już jesteśmy przy kuchni, to oczywiście musimy wspomnieć o churrosach. I tu zdradzimy Wam prawdziwy sekret. Miejsce na Teneryfie z najprawdopodobniej najlepszymi churrosami na świecie. Znają je właściwie wyłącznie lokalni mieszkańcy wyspy i nie znajdziecie go w żadnych przewodnikach. Sami odkryliśmy je zupełnym przypadkiem. Nagła ochota na ten słodki, hiszpański przysmak sprawiła, że zaczęliśmy jeździć palcem po mapach Google i nagle znaleźliśmy punkt, który wydał nam się obiecujący. Widząc ogrom świetnych opinii i recenzji postanowiliśmy pojechać tam w ciemno.
Jakież było nasze zdziwienie, gdy na miejscu okazało się, że nie my jedni wpadliśmy na ten pomysł. W olbrzymiej kolejce, poza nami, nie było żadnych innych turystów. Mimo to musieliśmy odczekać ponad godzinę, by w końcu złożyć nasze zamówienie. Zdecydowaliśmy się na najmniejszą porcję, która i tak była ogromna. Po chwili jednak zrozumieliśmy czemu pozostali kupują te świeżo smażone churrosy hurtowo, niemal na kilogramy. Były rewelacyjne – leciutkie, nie za tłuste, chrupiące i podane z pyszną czekoladą. Tak doskonałych churrosów nie jedliśmy jeszcze nigdy!
Nie napiszę, byście zajrzeli tam przy okazji, bo jest to zupełnie nie po drodze donikąd, a i godziny otwarcia są dość specyficzne. Dodatkowo miejsce jest wyjątkowo niepozorne, ale jeśli najdzie Was ochota na churrosy, nigdzie nie znajdziecie lepszych!
To sekretne miejsce to Churrería Alcalá w Guía de Isora – czynna jest tylko w piątki, soboty i niedziele od 17:00 do 21:30.
Mercados to nieodłączny element hiszpańskiej tradycji. Wizyta na targu to doskonała okazja by zaopatrzyć się w pyszne owoce i warzywa, a także inne lokalne produkty oraz zakupić pamiątki od teneryfskich artystów. Targi odbywają się niemal codziennie w najróżniejszych częściach wyspy. Najpopularniejszy z nich to Nuestra Señora de África, lepiej znany jako La Recova, znajduje się w stolicy wyspy – Santa Cruz de Tenerife. W charakterystycznym budynku, zbudowanym w stylu neoklasycznym w 1944 roku mieści się około 200 różnych stoisk. Można tu nie tylko zrobić zakupy, ale także spróbować lokalnej kuchni w kilku barach i restauracjach.
Targ czynny jest przez cały tydzień od 7:00 do 14:00.
Inne targi, które warto odwiedzić znajdują odbywają się między innymi w:
Teneryfa znana jest nie tylko z przepięknych krajobrazów i uroczych miasteczek, ale także z wyjątkowych parków rozrywki. I o ile sami nie przepadamy za tego typu miejscami, to trudno wymieniając największe atrakcje Teneryfy, nie wspomnieć o Siam Parku i Loro Parku.
Pierwszy z nich to olbrzymi park wodny. Mnogość i różnorodność basenów i zjeżdżalni robi tu naprawdę olbrzymie wrażenie. Jest też sztuczna rzeka i największy na świecie generator fal, a także piękna piaszczysta plaża. Z kolei Loro Park to ogród zoologiczny wsłynący przede wszystkim z pokazów orek i delfinów. Można tu także podziwiać między innymi papugi, pingwiny, aligatory, tygrysy, goryle, czy żółwie.
Bilety do obu parków najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Możecie ja zarezerwować z wyprzedzeniem na stronie GetYourGuide.
Mimo że Teneryfa nie jest rozległą wyspą, to przedostanie się z się z jednego jej końca na drugi może zabrać sporo czasu. Dodatkowo, wybrzeże północne różni się zdecydowanie klimatem od południowego. Przed rezerwacją noclegu warto zaplanować pobyt na wyspie i wybrać miejsce na bazę wypadową, zdodnie z własnymi upodobaniami. Dobrym pomysłem jest kilkudniowy pobyt zarówno na północy jak i na południu by nie robić nadmiarowych kilometrów. Więcej o różnicach możecie przeczytać w naszym tekście z informacjami praktycznymi na temat Teneryfy.
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!