Sycylia – informacje praktyczne

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemny. Słynie nie tylko z rajskich plaż i egzotycznej przyrody, ale od wieków fascynuje antycznymi ruinami, zabytkami sztuki bizantyjskiej, arabskiej i normańskiej, a także ciekawą regionalną kuchnią. Nazywana jest często perłą Morza Śródziemnego i Wyspą Słońca. Sycylijczycy słyną ze „slow life”, żyją w harmonii z naturą i potrafią czerpać z życia przyjemność. Włoska wyspa to doskonały kierunek na krótkie i dłuższe wakacje.

Kiedy jechać na Sycylię?

Sycylię można zwiedzać właściwie przez cały rok. Od marca do listopada panują przyjemne temperatury, jednak planując podróż na wyspę warto pamiętać, że koniec czerwca, lipiec i sierpień to okres największych, często nieznośnych upałów. W nocy temperatury spadają tylko nieznacznie. Dodatkowo sierpień to miesiąc, gdy Sycylię odwiedza najwięcej turystów (również Włochów), którzy oblegają kurorty nadmorskie i piaszczyste plaże. Szczególnie tłoczno jest w okolicach święta Ferragosto, czyli 15 sierpnia. To szczyt sezonu, kiedy ceny szybują w górę.

Miesiące najbardziej uniwersalne to kwiecień i maj oraz wrzesień i październik.

Późną jesienią i zimą życie w nadmorskich kurortach zamiera, a więcej turystów pojawia się w miastach. Z kolei na Etnę przyjeżdżają narciarze.

Gdy odwiedziliśmy Sycylię w na samym początku kwietnia temperatury plasowały się w przedziale między 15 a 22 st. Celsjusza. Nie padało, ale na plażowanie było jeszcze troszkę za chłodno. W górach oczywiście temperatura była znacznie niższa niż na wybrzeżu, ale dla turysty to właściwie warunki idealne: słonecznie, nie za gorąco i bez deszczu!

Castiglione di Sicilia, Sycylia, WłochyCastiglione di Sicilia

Jak dolecieć na Sycylię?

Tanie loty z Polski na Sycylię oferują linie Wizzair oraz Ryanair. Wizzairem polecimy z Warszawy i Katowic do Katanii, a Ryanairem z Krakowa do Katanii i z Wrocławia do Palermo. Z przesiadką można również polecieć do Trapani i Comiso. Dostępne są także loty czarterowe dużych biur podróży (np. Rainbow Tours). Przelot z Warszawy trwa około 3 godzin, a ceny zaczynają się już od 400-500 zł w dwie strony.

Samochodowa podróż z Polski zajmuje około 20 godzin. Promem można przeprawić się do:

  • Mesyny – z Villa San Giovanni, Reggio di Calabria lub Civitavecchia
  • Palermo – z Genui, Civitavecchia, Livorno i Neapolu
  • Katanii – z Neapolu i Solerno

Ile czasu potrzeba na zobaczenie wyspy?

Sycylia jest stosunkowo duża, dlatego jeśli chcemy objechać całą wyspę musimy zaplanować co najmniej dwutygodniowy urlop. Mając tydzień należy zdecydować się na zwiedzanie wybrzeża wschodniego lub zachodniego, ewentualnie przejechać z Katanii do Palermo zatrzymując się tylko w najważniejszych atrakcjach wyspy. Warto jednak poświęcić więcej uwagi poszczególnym regionom i w zależności od naszego lotniska/portu docelowego zobaczyć Prowincję Katanii i Mesyny oraz Wyspy Liparyjskie, albo prowincję Syrakuz i Val di Noto, albo zachodnią część wyspy z Agrigento i Trapani lub Palermo i okolice, gdzie znajduje się mnóstwo urokliwych zakątków.

Wiele zależy również od tego jak aktywne mają być nasze wakacje. My zdecydowaliśmy, że naszym punktem wypadowym będzie niewielka miejscowość – Zafferana Etna, położona około 30 min od Katanii. Stamtąd planowaliśmy jednodniowe wycieczki wzdłuż wschodniego wybrzeża: do Taorminy, Syrakuz, Noto, a nawet Enny czy Cefalu. 

Aci Castello, Sycylia, WłochyAci Castello

Jak poruszać się po Sycylii?

Samochodem

Tradycyjnie polecamy samochód! Dzięki temu możemy dowolnie planować trasę według naszych upodobań i nie martwić się rozkłady jazdy autobusów lub pociągów.

Wypożyczenie auta na tydzień kosztowało nas niewiele ponad 500 zł, więc to niewygórowana kwota. Ale jest jeden haczyk! Jazda samochodem po Sycylii to opcja dla ludzi o stosunkowo mocnych nerwach, dlatego odradzamy początkującym i niedoświadczonym kierowcom. Wypożyczaliśmy już auto na kilku kontynentach, w mniej i bardziej cywilizowanych rejonach, a okazuje się, że to Włosi plasują się w czołówce najgorszych kierowców na świecie. Oczywiście na pewno zaraz ktoś napisze, że w Indiach albo Tajlandii jest gorzej i pewnie jest, ale tam raczej nie zdecydowalibyśmy się na wynajem auta, to raz. Dwa – właśnie o to chodzi, że we Włoszech jednak człowiek spodziewa się europejskich standardów i jazdy zgodnie z przepisami, tymczasem panuje tam absolutnie wolna amerykanka. Kierowcy jeżdżą brawurowo i bezmyślnie, nietrudno na drogach o naprawdę niebezpieczne sytuacje. Jakość dróg również pozostawia wiele do życzenia, a autostradom budowanym na wyspie kilkanaście lat temu przydałby się generalny remont. W miastach dodatkowym utrudnieniem są zatłoczone i wąskie uliczki oraz dość swobodny styl parkowania włoskich kierowców, nietrudno więc o zarysowanie lub wgniecenie auta, nawet jeśli my będziemy ostrożni.

Parkując auto należy zawsze zwrócić uwagę na kolor linii na drodze. Białe linie oznaczają miejsca bezpłatne, a niebieskie płatne. Opłatę można uiścić w automacie (zwykle tylko gotówką!), a bilet parkingowy należy zostawić w samochodzie w widocznym miejscu. Ceny bywają różne – od 0,50 do 1,50 euro za godzinę. Warto również zwrócić uwagę czy parkingu oznaczonym niebieskimi liniami nie znajduje się informacja o godzinach płatnego parkowania – w czasie sjesty opłaty parkingowe zwykle nie obowiązują. Podobnie jest w weekendy.

Noto, Sycylia, WłochyNoto, Sycylia, Włochy

Autobusem lub pociągiem

Zarówno komunikacja autobusowa i sieć pociągów są na wyspie stosunkowo dobrze rozwinięte. Autobusami, znacznie łatwiej niż pociągami dotrzeć wgłąb wyspy a także do mniejszych miast i miasteczek, choć trasy nie są obsługiwane z dużą częstotliwością i trzeba je skrupulatnie zaplanować.

Jeśli chodzi o pociągi, głównym przewoźnikiem na Sycylii jest Trenitalia. Na stronie internetowej można sprawdzić połączenia i ceny. Infrastruktury kolejowej brakuje jedynie na południowo-zachodnim wybrzeżu (włączając Agrigento). Zdarza się że stacje kolejowe znajdują się w pewnej odległości od historycznego centrum miasta, ale w większości przypadków jest to wygody sposób lokomocji.

O prywatnej wąskotorowej kolejce Ferrovia Circumetnea, kursującej wokół Etny pisaliśmy we wpisie o wulkanie.

Schemat sieci kolejowej na Sycylii, Sicily train map, Sycylia, kolej, WłochySycylia – schemat sieci kolejowej – większa rozdzielczość

Jeśli chodzi o autobusy – istnieje szereg prywatnych firm przewozowych. Osobiście nie korzystaliśmy ani z pociągów ani z autobusów, dlatego możemy jedynie odesłać Was do poniższych stron internetowych. Na stronach poszczególnych przewoźników znajdziecie informacje o trasach, rozkładach i cenach biletów: AST, Interbus, Lumia, SAIS AUTOLINEE, SAIS Transporti, Salemi, Giuntabus oraz Etna Transporti.

Sycylia – noclegi i zakwaterowanie

Baza noclegowa na Sycylii jest bogata i różnorodna. Od luksusowych rezydencji w nadmorskich kurortach, przez hotele, hostele, bed and breakfast, gospodarstwa agroturystyczne i prywatne kwatery. W sezonie trudno o nocleg dla jednej osoby poniżej 40-50 euro, natomiast przyznam, że gdy przeglądałam oferty dotyczące pierwszego tygodnia kwietnia, byłam zaskoczona stosunkowo niewygórowanymi cenami. Moim punktem odniesienia była na przykład Majorka, która okazała się droższa!

Jeśli zależy Wam na obniżeniu kosztów podróży warto szukać noclegu poza głównymi miejscowościami turystycznymi i poza centrum, jeśli zdecydujecie się na nocleg w mieście.

Oczywiście warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo wtedy mamy największą szansę na zalezienie najlepszej oferty. Ceny poza sezonem są zdecydowanie niższe, a Włosi potrafią tu zaskoczyć: jest sezon średni (media stagione), pełnia sezonu (alta stagione), szczyt sezonu (altissima stagione) i okres poza sezonem (bassa stagione), ale zdarzają się i poszczególne tygodnie w roku kiedy ceny są dodatkowo podniesione, ze względu na święta czy okres włoskich wakacji.

Nasza baza noclegowa u stóp Etny w miejscowości Zafferana Etnea sprawdziła się doskonale. Miasteczko jest świetną bazą wypadową nie tylko na wulkan, ale na całe wschodnie wybrzeże: do Katanii czy Taorminy można dojechać w mniej niż godzinę, natomiast podróż do Syrakuz czy Mesyny zajmie nam niewiele dłużej.

Zafferana Etnea, Sycylia, Włochy

Zafferana Etnea, Sycylia, WłochyZafferana Etnea

Restauracje – godziny otwarcia

Nieodłącznym elementem każdej podróży jest oczywiście jedzenie, a zwłaszcza jeśli jest to podróż do Włoch! Sycylia jest pod tym względem naprawdę zaskakująca i jeśli myślicie że to tylko pasta, pizza i tiramisu to jesteście w dużym błędzie. Na Sycylii wiele jest potraw charakterystycznych dla tego regionu, których nie spróbujecie nigdzie indziej, ale im poświęcimy osobny wpis. Natomiast chcemy zwrócić Waszą uwagę na godziny otwarcia restauracji. Choć wszyscy wiedzą, że w krajach południowych obowiązuje sjesta, często zdarza się o tym zapominać, gdy jesteśmy na miejscu. A sjesta we Włoszech to rzecz święta, dlatego w godzinach popołudniowych trudno znaleźć otwarte restauracje, a w mniejszych miastach również sklepy mają popołudniową przerwę. W miejscowościach turystycznych restauracje są otwarte cały czas, ale takie restauracje nastawione na turystów i zysk są często niezbyt dobre i dodatkowo drogie. Dlatego warto o tym pomyśleć i wpisać w grafik posiłki, jeśli zależy nam by zjeść dobrze i w wybranych przez nas restauracjach, a nie tam, gdzie akurat będzie otwarte.

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 3)